Studiuesi i njohur italian letër falenderimi Ramës: Personeli mjekësor, lajmëtarë të paqes dhe solidaritetit të dy vendeve

Studiuesi i njohur italian letër falenderimi Ramës: Personeli mjekësor, lajmëtarë të paqes dhe solidaritetit të dy vendeve

Gigi Perrone

1585501400_gigiperrone.jpg

Drejtuesi i Qendrës së Studimeve për Migracionin në Universitetin e Salentos në Lecce të Italisë, i ka përcjellë një mesazh kryeministrit Edi Rama lidhur me kontributin e dhënë për rehabilitimin e situatës në Itali për shkak të koronavirusit.

Shkrimi i Gigi Perrone

I nderuar zoti Kryeministër Edi Rama,

Si studiues i emigrimit të shqiptarëve në Itali dhe themelues i Qendrës së Studimeve për Migracionin, si një profesor që e dashuroj Shqipërinë, shpreh vlerësimin tim më të lartë për masat që keni marrë ju dhe Qeveria Juaj për mbrojtjen e jetës së qyetarëve shqiptarë dhe me gjestin e fundit të dërgimit të mjekëve dhe infermierëve për jetën e qytetarëve italianë.

Personeli mjekësor shqiptar që dje mbrriti në spitalet italiane janë lajmëtarë të paqes dhe solidaritetit midis të dy vendeve tona, një gjest me një vlerë të fuqishme simbolike dhe një sinjal për vazhdimësinë e miqësisë së fortë dhe bashkëpunimit midis dy vendeve dhe popujve tanë.

Me respekt,

Gigi Perrone

Universiteti i Salentos

Qendra e Studimeve për Migracionin

Lecce

 


Lajmi kryesor:

Conte-Salvini falenderojnë Ramën për mjekët: S'do ta harrojmë! Italianët: Sot ndihemi të paguar për shërbimin që kemi bërë në Shqipëri


  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

U lirua nga gjykata, Saimir Tahiri vijon dënimin në shtëpi, e kontrollon Shërbimi i Provës

U lirua nga gjykata, Saimir Tahiri vijon dënimin në shtëpi, e kontrollon Shërbimi i Provës