Stuhi e fuqishme në Brazil, 21 viktima dhe 6 mijë njerëz braktisën shtëpitë e tyre

Stuhi e fuqishme në Brazil, 21 viktima dhe 6 mijë njerëz braktisën shtëpitë e tyre

Të paktën 21 persona kanë humbur jetën në jug të Brazilit pas një stuhie të fortë që shkaktoi përmbytje në disa qytete.

Guvernatori i Rio Grande do Sul, Eduardo Leite tha se numri i vdekjeve është më i larti në shtet.

Ai tha se rreth 67 komuna u prekën nga stuhia, e cila u klasifikua si një ciklon ekstratropik, raportojnë mediat e huaja.

Leite deklaroi se 15 viktima u gjetën në një shtëpi në Mutsum. Qeveria e shtetit Rio Grande do Sul njoftoi se 6 mijë njerëz kanë braktisur shtëpitë e tyre.

Pamjet televizive treguan familjet në çatitë e tyre duke kërkuar ndihmë teksa lumenjtë vërshonin nga brigjet e tyre.

Rio Grande do Sul u godit nga një tjetër ciklon ekstratropikal në muajin qershor, ku mbetën të vdekur 16 persona. 

S.S/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Grabitet një argjendari në Kamëz, autori merr bizhuteritë dhe arratiset

Grabitet një argjendari në Kamëz, autori merr bizhuteritë dhe arratiset