Stuhi shiu e breshëri, përmbyten 10 shtëpi në Kuçovë! Dëmtohet gruri, banorët kërkojnë dëmshpërblim

Stuhia e shiut dhe breshrit një ditë më parë në Kuçovë shkaktuan dëme në 10 banesë në lagjen 1 maji.

Banorët thanë se është hera e parë që përmbyten nga reshjet e verës. Janë dëmtuar orenditë shtëpiake si dhe muret rrethuese të shtëpive.

“Furtunë e fuqishme! Po bëhem 83-vjeç dhe nuk kisha parë breshër të atillë. Kokrra e breshrit sa një bajame. Na i ka shkatërruar të gjitha pemët e të mbjellat”, u shpreh një i moshuar.

“Grurin e ka shkatërruar do mbetemi pa ushqim”, tha një grua.

Po kështu edhe fshati Kozare ka pësuar dëme në shumta në bujqësi, sidomos në kulturën e grurit.

Në njësinë Perondi dhe Lumas ka shkaktuar dëme të mëdha në kulturat njëvjeçare, kryesisht gruri”, shprehet drejtor i Zhvillimit Rural, Nazmi Sula.

Grupet e emergjencave në bashkinë e Kuçovës janë duke evidentuar dëmet në terren.

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar

Shqiptari tregon momentet e tmerrit kur autobusi ra nga mbikalimi në Itali: Askush nuk më ndihmoi, nëse do ndodhte, të tjerë do të ishin shpëtuar