Sulm në kopshtin e fëmijëve në Brazil! Një burrë vret me sëpatë 4 fëmijë

Sulm në kopshtin e fëmijëve në Brazil! Një burrë vret me sëpatë 4 fëmijë

BRAZIL- Të paktën katër fëmijë të vegjël janë vrarë me sëpatë nga një burrë në një kopsht fëmijësh në qytetin Blumenau në Brazilin jugor. Katër fëmijë të tjerë u plagosën nga 25-vjeçari që hyri në çerdhe rreth orës 09:00 me orën lokale, ku njëri prej tyre është në gjendje të rëndë.

Policia tha për mediat lokale se autori ishte dorëzuar dhe ishte në paraburgim nga policia. Zjarrfikësit thanë se rreth 40 fëmijë ishin brenda çerdhes Cantinho Bom Pastor. Ata shtuan se sulmuesi kishte kapërcyer një mur për të hyrë në ndërtesë dhe me sa duket kishte shënjestruar viktimat rastësisht.

Zyrtarët e qytetit kanë pezulluar mësimet në Blumenau të paktën deri nesër. Guvernatori i shtetit Santa Catarina, ku ndodhet Blumenau ka shpallur tre ditë zie.

Presidenti Luiz Inácio Lula da Silva shkroi në Twitter se "nuk ka dhimbje më të madhe se ajo e një familjeje që humbet fëmijët apo nipërit e saj, aq më tepër kur është përmes një akti dhune ndaj fëmijëve të pafajshëm që nuk mund të mbrohen".

Nuk është hera e parë që një kopsht fëmijësh në shtet është shënjestër e një sulmi. Në vitin 2021, një 18-vjeçar vrau dy anëtarë të stafit dhe tre fëmijë të vegjël në një çerdhe në komunën e Saudades.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Dioqeza Rashkë-Prizren konfirmon se grupi i armatosur ka hyrë në Manastirin e Banjskës: Në tempull dhe pelegrinë! Të maskuarit lëvizin nëpër oborr

Dioqeza Rashkë-Prizren konfirmon se grupi i armatosur ka hyrë në Manastirin e Banjskës: Në tempull dhe pelegrinë! Të maskuarit lëvizin nëpër oborr