Sulmi kibernetik ndaj Shqipërisë, media iraniane shkruan se ka zbuluar autorët (EMRAT)

Sulmi kibernetik ndaj Shqipërisë, media iraniane shkruan se ka zbuluar autorët (EMRAT)

1662995100_page.jpg

Hamid Reza Lashgarian, Mohammad Hossein Shirinkar, Mohammad Bagher Shirinkar dhe Seyyed Mehdi Hashemi Toghroljerdi janë personat të cilër sipas një gazete opozitare iraniane janë autorët që kanë kryer disa sulme kibernetike ndaj vendeve evropiane, përfshirë edhe Shqipërinë.

Ende është e paqartë se nga i ka zbuluar media  “Iran International” emrat por media thotë se komandanti më i lartë kibernetik i IRGC-së është Hamid Reza Lashgarian, një asistent profesor në Universitetin Imam Hossein në Teheran. Media shkruan gjithashtu edhe për rastin e Shqipërisë, duke nënvizuar se ky ka qënë rasti më i fundit i një sulmi kibernetik shkatërrues që i atribuohet operativëve të inteligjencës iraniane.

Në grupin e sulmuesve është edhe gruaja e Lashgarian, Fatima Zahra Farrokh, e cila përmendet gjithashtu në raport, por nuk u dhanë detaje nga media se ccfarë roli të dyshuar ka pasur në hakërrim. Sipas medias celula e quajtur Ekipi i Inteligjencës 13 është një nëngrup brenda njësisë në Trupat e Rojeve Revolucionare Iraniane,

Në shkrim pretendohet se dokumentet e klasifikuara, nga Irani, zbulojnë kërkime sekrete se si një sulm kibernetik mund të përdoret për të fundosur një anije mallrash ose për të hedhur në erë një pompë karburanti në një pikë karburanti.


Lajmi kryesor:

Sulmi kibernetik i Iranit ndaj sistemit TIMS, Prokuroria e Tiranës nis hetimet! Në një dosje me sulmin e korrikut në faqet qeveritare


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Në Tiranë festojnë eleminimin e Serbisë nga Botërori

VIDEO/ Në Tiranë festojnë eleminimin e Serbisë nga Botërori