Masakra me 6 të vrarë në paradën e 4 korrikut në SHBA, arrestohet 22 vjeçari! Sulme me armë dhe në Filadelfia, 2 policë të plagosur

Masakra me 6 të vrarë në paradën e 4 korrikut në SHBA, arrestohet 22 vjeçari! Sulme me armë dhe në Filadelfia, 2 policë të plagosur

Robert E Crimo, i dyshuari si autor i masakrës

Të paktën gjashtë persona mbetën të vrarë dhe 24 të tjerë u plagosën nga të shtënat në një paradë me rastin e 4 korrikut në në Highland Park, Illinois. 

Policia amerikane ka arrestuar një të dyshuar, Robert E Crimo III, 22 vjeç. I riu i armatosur u ngjit në një çati, duke qëlluar mbi spektatorët me një pushkë. Kjo është është vrasja më e fundit masive që ka goditur SHBA-në ku pothuaj ka pasur një në çdo javë të vitit 2022. Presidenti Joe Biden tha se ishte "i tronditur" nga dhuna.

Disa orë më vonë, pas kësaj ngjarje dy oficerë policie u plagosën në një të shtëna në Filadelfia gjatë një shfaqjeje fishekzjarre të 4 korrikut.

Edhe në Filadelfia dikush hapi zjarr ndaj njerëzve që merrnin pjesë në festimet e 4 korrikut, me një koncert dhe fishekzjarre përfundimtare. Dy policë u plagosën dhe u transportuan në spital, ndërsa paniku u përhap në zonën e Benjamin Franklin Parkëay.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ben: 05/07/2022 08:59

  Ky e paska te shkrujtme ne ball:kriminel.Fytyre e keqe,fytyre krimineli.

  Përgjigju
  • krimineli: 05/07/2022 11:32

   kriminil jo terrorist

 • Sondazhi i ditës:

  Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Personi që sulmoi shkrimtatin Salman Rushdie akuzohet për tentativë për vrasje

Personi që sulmoi shkrimtatin Salman Rushdie akuzohet për tentativë për vrasje