Kryeministri i Anglisë, Rishi Sunak telefonon Edi Ramën për forcimin e bashkëpunimit mes dy vendeve dhe trajtimin e çështjes së emigrancionit

Kryeministri i Anglisë, Rishi Sunak telefonon Edi Ramën për forcimin e bashkëpunimit mes dy vendeve dhe trajtimin e çështjes së emigrancionit

Edi Rama dhe Rishi Sunak, mars 2023

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe homologu britanik Sunak kanë pasur sot një bisedë telefonike për të diskutuar për marrëdhëniet e ngushta mes Britanisë së Madhe dhe Shqipërisë  duke vënë në dukje bashkëpunimin e rëndësishëm dypalësh, duke përfshirë tregtinë dhe investimet, bën të ditur zyra e shtypit e qeverisë britanike.

"Kryeministri vuri në dukje progresin e madh të bërë nëpërmjet partneritetit Mbretëri e Bashkuar - Shqipëri për migracionin. Të dy udhëheqësit pranuan se më shumë punë duhet për t'u bërë për të trajtuar sfidën e migracionit të paligjshëm në Evropë dhe mezi presin ta diskutonin më tej këtë në takimin e Komunitetit Politik Evropian në Mbretërinë e Bashkuar në korrik.

Gjatë bisedës theksi u vu edhe tek sigurimi i stabilitetit në Ballkanin Perëndimor, veçanërisht në Bosnje dhe Hercegovinë dhe Kosovë.  Duke iu kthyer situatës në Lindjen e Mesme, udhëheqësit diskutuan rëndësinë e trajtimit të rritjes së antisemitizmit në të gjithë globin dhe mbrojtjen e vlerave tona të përbashkëta të tolerancës dhe respektit

Ata nënvizuan rëndësinë e sigurimit të stabilitetit në Ballkanin Perëndimor, veçanërisht në Bosnje dhe Hercegovinë dhe Kosovë.

Duke iu kthyer situatës në Lindjen e Mesme, udhëheqësit diskutuan rëndësinë e trajtimit të rritjes së antisemitizmit në të gjithë globin dhe mbrojtjen e vlerave tona të përbashkëta të tolerancës dhe respektit" informoi sot zyra e shtypit e qeverisë britanike. 

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit