Supë me hithra nga zonja Albana

Supë me hithra

Përbërësit:

 • 500 gr hithra
 • 500 ml qumësht
 • 2 qepë të njoma
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 lgj gjalpë
 • 1 lgj miell
 • 1 vezë
 • Arrë moskat
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Në një tigan të thellë kaurdisim qepët e njoma të grira imët. Sipas dëshirës mund të shtojmë pak miell ose një patate të prerë në kubikë të vegjël. Pasi qepët të jenë zbutur shtojmë qumësht dhe buljon perimesh si dhe hithrat të cilat i kemi zbutur më parë në ujë të nxehtë. E lemë supën të marrë valë dhe më pas e kalojmë në blender. Rregullojmë shijen me kripë, piper, arrë moskat dhe bimë aromatike sipas preferencës.

Ndajmë të verdhën e vezës nga e bardha. Të verdhën e rrahim me pak buljon dhe e shtojmë në supë. Të bardhën e vezës e rrahim në marengë, e trazojmë me pak ajkë kosi dhe shtojmë nga një lugë tek supa në momentin që e servirim.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Djathtistët në Serbi me fushatë kundër paktit të Ohrit

Djathtistët në Serbi me fushatë kundër paktit të Ohrit