Superliga/ Tirana me hap kampioni, Luftëtari merr fitoren e parë në kampionat. 'Paqe' në Durrës

Janë zhvilluar sot 3 nga 5 ndeshjet e javës së katërt të Superligës ku mbi të tjera u veçua sfida Tirana-Skënderbeu, e cila u mbyll me fitoren 3-1 të bardhebluve. Në ‘Selman Stërmasi’ të besuarit e Ardian Memës zhbllokuan shifrat në fundin e pjesës së parë me Majkëll Ngoo, ndërsa miqtë nga Korça i prishën përkohësisht festën vendasve me Pollozhanin. Gjithsesi 5 minuta para fundit të kohës së rregullt Grent Halili riktheu Tiranën në avantazh, ndërsa para vërshëllimë së trefishtë të arbitrit realizoi edhe Hoxhallari.

Kjo ishte fitorja e tretë e Tiranës në 4 ndeshje, ndërsa për Skënderbeun ishte humbja e dytë radhazi.

Ndërkohë në Gjirokastër Luftëtari ka marrë fitoren e parë në kampionat pasi ka mposhtur 2-1 Flamurtarin. ‘Dopieta’ e Filit ishte vendimtare për këtë trepikësh dhe për debutimin e trajnerit grek Marantas, i  cili e nis me fitore aventurën në Shqipëri.

Sfida tjetër e ditës së shtunë, ajo mes Teutës dhe Vllaznisë është mbyllur me shifrat 0-0 pavarësisht se shkodranët luajtën për një pjesë të madhe të lojës me 10 lojtarë.