Takimi me Shalsin dhe Kotin, ambasadorja Kim: Folëm për rritjen e investimeve amerikane në Shqipëri! Investitorët të jenë të bindur se gjykatat bazohen në ligj

Takimi me Shalsin dhe Kotin, ambasadorja Kim: Folëm për rritjen e investimeve amerikane në Shqipëri! Investitorët të jenë të bindur se gjykatat bazohen në ligj

1665162368_Fee0vCZXgAQ3ZOh.jpg

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka reaguar pas takimit me Eduard Shalsin dhe Sorina Kotin duke thënë se fokusi ishte reforma në drejtësi. Sipas Kim, është e nevojshme që investitorët amerikanë të jenë të bindur se në Shqipëri ka drejtësi të drejtë të bazuar në ligj. Kim nuk bëri asnjë koment për përplasjen në distancë të deputetëve për çështjen e Berishës 'non grata'.

“Faleminderit Kryetarit të Komisionit të Ekonomisë dhe Financave të Parlamentit, Eduard Shalsi dhe nënkryetares Sorina Koti për mundësinë për të dëgjuar për prioritetet e komisionit dhe për të diskutuar mënyrat për të rritur investimet amerikane në Shqipëri.

Rregulla të qarta, racionale (përfshirë pronën) + procedura transparente + gjykata të pastra janë të nevojshme për të tërhequr më shumë investime nga të cilat përfitojnë më shumë njerëz. Investitorët amerikanë duhet të dinë se në rast mosmarrëveshjesh, gjykatat në Shqipëri do të japin gjykimin e bazuar në ligj, jo për shkak të frikës apo favorit.

Kjo është lidhja mes reformës në drejtësi dhe biznesit. Reforma në drejtësi nuk ka të bëjë vetëm me drejtësinë - ka të bëjë edhe me prosperitet për më shumë shqiptarë. Bëhet fjalë për të gjithë, jo vetëm të pasurit dhe të fuqishmit, që të kenë një mundësi të drejtë për të përmirësuar jetën e tyre dhe të ardhmen e fëmijëve të tyre”, shkroi Kim.


Lajmi kryesor:

Kim takon Shalsin dhe Sorina Kotin e Rithemelimit! Deputetja: Nuk folëm për Berishën! Deputeti i PS: Nuk ia mbajti t'i thotë ambasadores pse mbështet 'non gratën'


  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)