Taksimi i profesionistëve të lirë/ Muço në '5 Pyetjet': Qeveria i merr 2600 euro secilit! Gjokutaj: I gjeti të papërgatitur

Rritja e taksave për profesionistët e lirë ka krijuar shumë konfuzion tek kjo shtresë. Në ‘5 Pyetjet’ me Babaramon, ekspertët dhanë sqarime në lidhje me këtë vendim të qeverisë që ka hyrë në fuqi në 1 janar të këtij viti. Ekonomisti Eduart Gjokutaj u shpreh se ky taksim i gjeti të papërgatitur njerëzit.

'Taksimi ka filluar nga 1 janari 2024. U pagua haraçi i parë i tremujorit. Me një vendim politik të 2019 u zerua dhe u premtua për biznesin e vogël tatimi mbi fitimin nuk do paguajnë. Natyrshëm paguajnë tatime të tjera. Pse erdhi rëndë ky? Në momentin që u shkëputën njerëzit nga taksimi u rënduan.

Rikthimi tashmë i gjen të papërgatitur. Ranë peng i abuzimeve që mund të ndodhin me atë pjesë të korruptuarve të sistemit,. Rrit barrën e tatim taksën, u ndërhy në vendimmarrjen e biznesit. Nuk u mor në konsideratë që dikush ka borxhe për të paguar. Shërbimet janë më të atakuara paguajë më tepër dhe natyrshëm duhet menduar për progresivitet të tyre. Bizneset e shërbimeve janë të zbuluara', tha Gjokutaj. 

Ndërsa Fatos Çoçoli tregoi se janë 322 subjekte që do paguajnë 23% e tatimit të fitimit.

'Neve 8% e kemi taksën mbi fitimin të një kompanie të madhe. E kemi pasur me 15%, e ulëm. Tatohet më shumë puna se kapitali. Duhet të jetë e kundërta, sepse ata që janë në krye kanë ardhur me idenë që kush fiton më shumë paguan më shumë. Ai që fiton më shumë ka kapital më shumë. Para datës 1 janar paguanim vetëm 13 milionë euro që hynin në arkën e përbashkët, 29 mijë profesionistët për një xhiro të vitit të kaluar 500 milionë euro.

Fitimi ishte 500 milionë euro dhe shtetit i jep më pak sesa 1.5 % as 2% më përpara, tani me këtë taksim i jep shtetit aq sa duhet të jepje dhe të bie si rrufe në qiell të hapur sepse nuk ke informacion. Sepse nuk i është thënë profesionistëve që duke filluar nga prilli do paguash shteti këst mujor X lek', u shpreh Çoçoli.

Një avokat, një dentist, një ekspert kontabël, do të paguajë më fitimin 15%. Nga 145 mijë subjekte që deklarojnë fitim, 322 që paguajnë 23%. 15% do ta paguaj avokati, profesionisti i lirë, gazetari që nuk është në bordero. Po ashtu ekonomisti , po ashtu mjeku që ka dalë si profesionist i lirë. Mënyra si paguhet duhet të kishte ndërhyrë shteti.

Eksperti Klodjan Muço, sqaroi se tashmë qeveria i merr çdo profesionisti të lirë, nga 2600 euro.

'Kolegët e tu gazetarë dhe kolegët e mi, çfarë shpenzimesh ke ti kur hap një NIPT? Dje, shteti nuk të kërkonte llogari sa i kishe shpenzimet. Nuk i deklaronim, tani të thonë meqë ti vjet ke deklaruar zero shpenzime tani tatohesh 15%. Vetë qeveria deklaroi që vitin e kaluar që fitimi i 29 mijë personave ishte 560 milionë euro. 560 milionë euro herë 15% janë 74 milionë euro. Po ta pjestojmë me 29 mijë del që shteti i merr 2600 euro secilit. A është e drejtë kjo? A duhet kështu truri? Ata kanë dije. Këta persona që mungojnë gjithnjë e më tepër, që po ikin gjithnjë e më shumë?', nënvizoi Muço.

G.K/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Opozita ka paralajmëruar bojkot, sot konstituohet komisioni ‘Antikorrupsion’, Fatmir Xhafaj zhvillon mbledhjen e parë

Opozita ka paralajmëruar bojkot, sot konstituohet komisioni ‘Antikorrupsion’, Fatmir Xhafaj zhvillon mbledhjen e parë