Tapeti i kuq për Putinin, një ceremoni luksoze në Phenian

 

Një ceremoni luksoze dhe një paradë madhështore ushtarake është zhvilluar në sheshin kryesor të Phenianit për të mirëpritur presidentin rus Vladimir Putin në Korenë e Veriut.

Presidenti rus falënderoi liderin e Koresë së Veriut Kim Jong Un për ftesën e tij në Phenian, në vizitën e tij të parë zyrtare në vend që nga viti 2000.

Në pamjet e publikuara shihen se dhjetëra mijëra njerëz janë mbledhur në rrugët e qendrës së kryeqytetit ndërsa autokolona e liderëve po kalonte.

Marrëdhëniet midis Rusisë dhe Koresë së Veriut janë forcuar që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia në shkurt të 2022.


Lajmi kryesor:

Putin në Korenë e Veriut, Kim mbështet pushtimin e Ukrainës! Presidenti rus:Po luftojmë kundër imperializmit amerikan me dekada (FOTO+VIDEO)


Xh.K/E.B/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi