Tavë me mish, qepë të njoma dhe kumbulla nga zonja Albana

Tavë me mish, qepë të njoma dhe kumbulla

Përbërësit:

500 gr mish

2 thelpinj hudhër

1 kg qepë të njoma

5 kumbulla të tharta

1 lgj salcë domate

½ fç oriz

Majdanoz, kopër, nenexhik

Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Kaurdisim mishin me kripë dhe piper dhe sapo mishi të fillojë të ndryshojë ngjyrë shtojmë ujë dhe e lemë të ziejë për rreth 30 minuta.

Në një tenxhere shtojmë pak vaj ulliri dhe 2 thelpinj hudhër, e lemë hudhrën derisa të aromatizohet vaji, më pas e largojmë dhe shtojmë qepët e njoma të cilat i kemi prërë 2 cm të gjatë. I kaurdisim derisa qepët të ulin vëllimin dhe më pas shtojmë salcën e domates, kumbullat e tharta, orizin dhe buljonin e mishit. Në fund shtojmë bimët aromatike.

Në një tavë vendosim qepët e kaurdisura me orizin dhe racionet e mishit dhe e vendosim tavën në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 30 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tjetër JO për negociatat nga BE, mendoni se Rama ka të drejtë me gjuhën e ashpër ndaj liderëve të Brukselit?×

Lajmi i fundit

John

Të apasionuarit pas garave të driftit në sheshin 'Nënë Tereza'! 2 vëllezërit: Është adrenalinë e papërshkrueshme, duam të përfaqësojmë Shqipërinë në Europë