U vra dje brenda në makinë, viktimës i kishin borxh 1 mln dollarë, kishte një biznes kromi! Dëshmia e të vëllait: Ne si familje s'kemi hasmëri! Asnjë gëzhojë në vendin e ngjarjes

TIRANË- Ekzekutimi me armë zjarri brenda makinës së tij një ditë më parë e Iljaz Çalit mbetet ende e paqartë dhe e mjegull, ndërsa ende nuk ka autor për këtë krim. Report Tv ka zbuluar detaje të reja se Iljaz Çali kishte një biznesi kromi. 37-vjeçari rezultonte të kishte një biznes të përpunimit të kromit që prej janarit 2011, ku disponon 50 % të aksioneve në kompani Çali-Metal. Kompania ushtron aktivitet nga një zyrë në fshatin Nikël të Fushë-Krujës, dhe 50 për qind te aksioneve i zotëron i vëllai Zeqir Çali.

Një nga pistat e hetimit është pikërisht biznesi i tij, pasi referuar dëshmisë së vëllait të viktimës, Zeqir Çali ata si familje nuk kanë hasmëri me askënd, por u kanë borxh persona të tretë një shumë prej 1 mln dollarë. Në dëshminë e tij, ai përmend edhe një person me iniciale RR.D  , ku thotë se 3 vite më parë u ka borxh 1 milionë dollarë  për një person të 2400 tonëve krom.

"Ne si familje nuk kemi hasmëri, por një borxh  që shtetasi RR.D  na ka prej tre viteve në vlerën e tregut prej 1 milionë dollar  për sasinë e 2400 tonëve krom", mësohet të ketë thënë vëllai.

Koincidencë në këtë histori është se në të njëjtën ditë më 2 prill të 2014 atij i kanë varë mikun e ngushtë, Gjin Nika, i cili gjithashtu kishte edhe një biznes kromi, ndërsa dyshohej se ishte edhe vrasës me pagesë. Pistat e hetimit për ekzekutimin e Iljaz Çalës janë ajo e larjes së hesapeve por edhe ajo e konfliktit për biznesin e kromit.

Iljaz Çali ka qenë duke lëvizur në autostradë në anën e shpejtësisë, ndërsa makina e autorëve i ka dal paralel dhe ka qëlluar me breshëri kallashnikovi. Mjeti 'Land Rover' që po udhëtonte Çali ka ecur për rreth 80 apo 100 metër dhe ka përplasur trafik-ndarësen.  Report Tv mëson se vendin e ngjarjes nuk është gjetur asnjë gëzhojë dhe dosja ende nuk është referuar në prokurori. Fakti që nuk është gjetur ansjë gëzhojë tregon se autorët, që kanw qenë 2, drejtuesi dhe ekzekutori, kanë qëlluar nga brenda makinës duke mos lënë gjurmë në vendin e ngjarjes. Gjithashtu në makinën e viktimës 'Land Rover' nuk është gjetur armë apo sende të tjera të paligjshme.

Vrasja ndodhi mbrëmjen e djeshme pranë  kthesës së Rinasit, ku Iljaz Çali, 37 vjeç u ekzekutua me armë zjarri teksa po lëvizte me mjetin e tip "Land Rover"  me targa  AB 988 AS.  

Trupi i pajetë u gjet brenda mjetit i vetëm,  por nuk përjashtohet mundësia që në mjet të ketë qenë edhe një person tjetër, për shkak se dera e pasagjerit ka qenë e hapur. Për këtë policia ka nisur hetimet dhe kontrollet në spitale për të plagosur. Iljaz Çali ishte besimtar mysliman dhe frekuentonte rregullisht xhaminë.  

Grupi hetimor vijon të mbledh prova nga makina e viktimës për zbardhjen e plotë të ngjarjes dhe identifikimin e kapjen e autorëve.

 

Biznesi në emrin e tij 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:07
U vra dje brenda në makinë te kthesa e Rinasit, viktimës i kishin borxh 1 mln dollarë! Zbardhet dëshmia e të vëllait

 

Dëshmia e të vëllait të Iljaz Çalit, Zeqir Çali, do të shërbejë si një pistë e rëndësishme e hetimeve për ekzekutimin e të riut mbrëmjen e djeshme pranë kthesës së Rinasit. Në dëshminë përpara uniformave blu, ai është shprehur se nuk ka pasur asnjë hasmëri si familje, por përmend një borxh që i kanë persona të tretë që kap vlerën e 1 mln dollarë. Bëhet fjalë për një sasi të shitur prej 2400 tonëve krom nga biznesi që 2 vëllezërit dispononin, "Çali-Metal".

"Ne si familje nuk kemi hasmëri, por një borxh  që shtetasi RR.D  na ka prej tre viteve në vlerën e tregut prej 1 milionë dollar  për sasinë e 2400 tonëve krom", mësohet të ketë thënë vëllai.

Ora 13:08
E bërë ‘shoshë’ nga plumbat, ja makina ku u vra Iljaz Çali! Ekspertët marrin provat

 

Në foto duket  “Land Roveri” ku u vra mbrëmë Iliaz Çali mbrëmjen e djeshme në autostradën Tiranë-Durrës. Në fotot e publikuara nga LSA, shihen ekspertë të policisë teksa po kryejnë ekspertizat përkatëse mbi mjetin e bërë shoshë nga plumbat.

Me dorezë në duar dhe mjetet përkatëse, ata këqyrin makinën nga afër dhe marrin të dhënat e duhura. Automjeti është bërë ‘shoshë’ nga plumbat.

 

Ora 11:27
Biznesmen kromi dhe vrasës me pagesë, kush ishte miku i ngushtë i i Iljaz Çalit i ekzekutuar 8 vite më parë

Më 3 prill 2022 në kthesën e Rinasit u ekzekutua me kallashnikov Iljaz Çali, i cili kishte një biznes kromi. 8 vite më parë më 2 prill 2014, Çalit i ekzekutuan me 30 plumba mikun e ngushtë, Gjin Nika edhe ai me biznes kromi, ndërsa dyshohej si vrasës me pagës dhe autorë i shumë krimeve të rënda. Nika u vra në Urën e Tapizës në Fushë Krujë vetëm një javë pasi ishtë liruar nga burgu. 

Gjin Nika dyshohej edhe si vrasës me pagesë dhe autori i ekzekutimit të biznesmenit të kromit, Hasan Talja. Emri i Gjin Nikës ka qenë edhe në listën e të dyshuarve për vrasjen e Shefqet Shehut në vitin 2013 në Bulqizë, ndërsa për të ka patur vetëm një dënim me 1 vit burg për plagosjen e Shkëlqim Shehut, vëllai i Shefqetit dhe falsifikim dokumentesh. Të gjitha vrasjet dyshohet se janë kryer për shkak të konflikteve në lidhje me menaxhimin e minierave të kromit në Bulqizë.

1649064173_gjinnika.jpg

Ora 11:09
Ekzekutimi i Iljaz Çalit, autorët i dolën paralel dhe e qëlluan me kallashnikov

1649049586_caliiljaz001.jpg

Iljaz Çali

Report Tv mëson se Iljaz Çali ka qenë duke lëvizur në autostradë në anën e shpejtësisë. Makina e autorëve i ka dal paralel dhe ka qëlluar me breshëri kallashnikovi.

Mjeti 'Land Rover' që po udhëtonte Çali ka ecur për rreth 80 apo 100 metër dhe ka përplasur trafik-ndarësen. Viktima po shkonte në shtëpi në Rinas të Ri kur u qëllua, ndërsa akoma është e paqartë ku kishte qenë gjatë darkës.

Makina e autorëve dyshohet se është larguar drejt Fushë Krujës, ndërsa asnjë gëzhojë nuk është gjetur në vendin e ngjarjes, ku autorët kanë qëlluar nga brenda mjetit pa lënë prova.

/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Landi: 31/10/2022 14:48

  Edhe pse i pa njoft per polic e publik ky ka qen djal i mir dhe i rrespektushem pasi kam shkuar disa here tek xhamia qe kishte ndertur se bashku me familjen e njoh shume mire madje ne nje rast nje qytetar fush kruje e ka shpetu nga vrasja ska pas as hasmri me kerrkan pasi duket qart dhe nga levizjet qe kryente pa makin te blindume e truproj por i thojn fjales se dhe mretnia shahet mas krave dhe vrasje e pabesishme po duket rrespekte per ket djal me bes e norma ngushellim familjes e Zoti i forcoft

  Përgjigju
 • Altion: 30/10/2022 23:50

  Ky ka qen trim djal qe se ban nana ma rrespekte dhe ngushellim families

  Përgjigju
 • Rruget e 97: 21/07/2022 20:26

  Altin Lame nuk ka Camet e vlores si thua ti po ilir meten Edi Ramen Sali Berishën o vlla me u mor me te duhet te kesh tre byth nje t'a qajsh nje t'a shpojsh e nje t'a majsh

  Përgjigju
 • Shisha Room Shisha Room: 06/04/2022 17:46

  Ky rahmetliu ishte njeri i urt dhe rrinte ne pun tvet bashk me vllezrit e vet shum shpesh te shisha room tirana ishte shok me dit tropojanin pronarin e shishes uleshin shpesh bashk aty pardje vdiq ndersa aj bythqir pronari i shishes me demek shoku ktij mrom me grupin e vet aty vazhdote tu honger e tu pi e tu ngacmu kurva sikur skish ndodh gjo. Nejse ngushllime familjarve

  Përgjigju
 • Alexs: 05/04/2022 00:36

  Nje plehere me pak. Plehrat po qe se nuk i fut shteti ne burg hajn kokat e njeritjetrit. Te hetohet Kompania Marej shpk qe e kishte me Gjin Niken. Te hetohet kryeplehera Bekim Halilaj i vidios Metà Prifti . Nje ushtare ordiner qe pasi perdoren I vrasin Si qen endacak.

  Përgjigju
 • Io une: 04/04/2022 22:13

  Paska qene piznesmën i madh, këtij dhe borxhin ja mbajten dhe jeten ja morën... keshtu e pesofshin te gjithe pizesmënat bythgrisur Shqiptar!!

  Përgjigju
 • Shoku: 04/04/2022 21:59

  Ka lek shum altini esht me i forti ne shqiperi po i pastron te gjith disa ne burg disa po i vret . Ju çerra mos flitni shum per te pa e njoft

  Përgjigju
  • eri: 04/04/2022 23:42

   o shoku. sa per lek nuk krahasohet kush me vis martinin po prap se prap po ja vrasin shoket ni nga ni ... sa per milin nuk mund te flasi kush per te sa ishte jasht i mylli brenda me altin e te gjith skishin ca me i bo dhe hodhen lek me e fut ne burg e akoma hedhin miliona euro qe te rrij ne burg se po te jet jashta dridhen te gjith ... hajt se flasim kur te dalin tan dajti pas 2 vitesh

 • Zdroms: 04/04/2022 18:39

  Ore nqs ka qen killer me pages pse i jepni kaq rendesi.nje kerrm me pak!

  Përgjigju
 • SKUBI: 04/04/2022 15:48

  Altin Lamaj eshte nje Byth push legen bastard qe ka frik veten e vet.

  Përgjigju
  • Per hasten: 04/04/2022 21:51

   Ore shume interesant me dukesh ti Hasta. Ke info per gjithcka e kedo. Kurjoze jam te di kush je :p

  • Per hasten: 04/04/2022 17:13

   Kush esht krahu I djatht I altinit??? Altini mall qe ka doqen qe po mbaron pun me shoket e milit mall qe ka çamin e vlores qe po ja qeron hasmet altini nipi vaidinit doqja kunati Festes Festa esht vllai didit vlores didi me vajdinin ishin super miq per te gjith ju qe se dini mini u be me harizajn sepse kishin hasmet miq tori daja I harizajt hasmi didit mili me dajtin hasmet e vajdinit kaq

  • Hasta: 04/04/2022 16:50

   O vella altini ka lekun e kush ka lekun ben cte doje , i shkaterroi me shtet milin me shok e tani do kalben ne burg , kurse krahu i djatht i tij nuk eshte ky eshte ai qe vrau 4 veta pernjeher e ishte me birgim te perjetshem po pagoj leket altini e e liroj, e vertet se jet qenit bejn te gjithe keto duke u msheh por cunat e parkut i mundi ky , ata jan thjesht pjese 3 historise na ishte nje here

 • Juvenilja: 04/04/2022 13:01

  Krahu i djatht i altin lamajt

  Përgjigju
  • Ik o pall: 04/04/2022 15:37

   A e di kush esht altin lamaj ? As ska shans ti afrohen njerz te till jo me te jet krahu djathet

  • eri: 04/04/2022 14:08

   kush esht krahu djatht i altinit ky qe u vra ? edhe altinit te paprekshem filluan dukenja vrare shoket hajde hajde

 • Trump: 04/04/2022 12:44

  Biznesmen tjetri, jo shaka, ketej vuuu fallcifikimet dhe vrasjet. Pse nuk heton shteti si i kane marre ne pronësi minierat keta trimat? Shtet leshi.

  Përgjigju
  • trump: 05/04/2022 09:37

   tamam shtet leshi. keto plehra qe kane shtene ne dore gjithshka ne ate vend duhet ti shohesh ruges dhe tju futesh direkt plumbin.

 • Qobani: 04/04/2022 12:40

  Pse vlla po na shkon jeta me ngushllime,athua si ashtë turpi i Kombit,me jabanxhi kurrë su koritum mes veti shum trima!?

  Përgjigju
 • Loni: 04/04/2022 11:58

  Vetem njeri eshte kreu I minierave te kro it asnje tjeter... Te tjeret Jan leckamane bastarde qe hahen me njeri tjetrin ai rri si pasha ne tirane!

  Përgjigju
 • Ceco me bicak: 04/04/2022 11:49

  Cdo te mbjellesh do te korresh ngushullime familjes

  Përgjigju
 • vlora1: 04/04/2022 11:42

  Po nga e gjeti ky minieren e kromit ,ja fali babai apo mamaja.Shpejt a vone te gjithe keta atje do vene do gjejne njeri tjetrin

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Kombëtarja mbyll rrugëtimin në Euro2024! Broja: Ndjesë që nuk ju dhamë më shumë

Kombëtarja mbyll rrugëtimin në Euro2024! Broja: Ndjesë që nuk ju dhamë më shumë