Të bllokuar në Bilisht, udhëtarët: Ndjehemi keq se s'kemi shtet, nuk duam të kthehemi më

Pas bllokimit prej disa orësh në Bilisht, makinat dhe autobuzët të cilët po tentojnë të udhëtojnë drejt Kapshticës për të hyrë në Greqi kanë filluar të lëvizin. Kjo pasi edhe kufiri po qëndron i hapur dhe udhëtarët po kalojnë. Çdo 20 minuta në kufi lejohet që të kalojë një autobus.

Një nga personat që mbeti i bllokuar me autobus u shpreh: "Ne na ka bllokuar policia jonë në Bilisht. Këta thonë na bllokon greku, por të paktën të na dërgojnë deri në doganë. Na kanë bllokuar autobuzin dhe kemi katër ose 5 orë që rrimë. Duam urgjentisht të kaloj kufirin. Bëhemi rreth 100 persona, përse ta paguaj nesër 200 euro."

Ndërkohë persona të tjerë të cilët po udhëtonin me mjetet e tyre personale deklaruan: "Mezi presim me ik dhe për të mos u kthyer më, vetëm për një rast të veçantë se Shqipëria na trajton shumë keq. Mundohen me na shfrytëzu deri në fund me çdo gjë. Më mirë na trajton Greqia se sa Shqipëria. Kalojmë me targa shqiptare andej dhe s'na thonë gjë, ndërsa këtu kalojmë shpejtësinë me 5 kilometra dhe na vendosin gjoba. A të bëhet me ardh më?"

Ndërkohë një tjetër deklaroi: "Nuk ndjehem aspak mirë. Si mund të ndjehem kur këtu jemi sikur kemi dalë nga burgu. Më tepër falenderoj mediat që janë të vetmit njerëz që vijnë e interesohen."

Sakaq një tjetër qytetar u shpreh: "Shumë keq ndjehem se s'kemi shtet. Pse kaq shumë pritje. Që në gjashtë të mëngjesit, përse tani bëhet negociatat?"


Lajmi kryesor:

Rraskapitja në Kakavijë pritet të marrë fund! Pala greke vijon punën edhe pas orës 22:00! Nga nesër me test COVID-i me vete dhe karantinë 7 ditë


Ne.k./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rritje pagash për mjekët, infermierët e mësuesit me 6% në vitin 2022, a është e mjaftueshme?×

Lajmi i fundit

John

150 vjetori i 'Homerit' shqiptar! Shkodra përkujton Gjergj Fishtën, akademikë e studiues: Veprat e poetit, pasuri e Kombit