Të gatuajmë me zonjën Vjollca: Biskota me limon dhe Makarona me ton e limon

Biskota me limon

Përbërësit:

1 vezë

100 gr sheqer

100 ml vaj

1 bustinë pluhur pjekës

Lëkura e 1/2 limon

Lëngu i 1/2 limon

Sheqer pluhur

Përgatitja:

Vendosim një vezë të plotë në një tas dhe shtojmë sheqer, vaj, pluhur pjekës, lëkura e ½ vaj limon dhe 300 gr miell duke e shtuar atë gradualisht dhe duke e punuar brumin derisa të formohet  një brumë i butë dhe elastik. Bëjmë një role me brumin dhe e ndajmë në 2-3 cm në pjesë me qëllim që biskotat të dalin me të njëjtën madhësi. Bëjmë sfera mesatare dhe i lyejmë dhe i lyejmë me sheqer pluhur e më pas i vendosim në një tepsi ku kemi futur letër pjekje. Vendosim biskotat në furrë në temperaturë 180 gradë Celsius për 20 minuta.

Makarona me ton dhe limon

Përbërësit:

320 gr spaghetti

Vaj ulliri

1 thelpi hudhër 

Lëkura e 1 limoni

Lëngu i 1 limoni

250 gr ton në kuti

Majdanoz

Kripë

Përgatitja:

Vendosim një tenxhere me ujë të valuar, kripë, dhe makaronat.

Ngrohim vajin e ullirit dhe kavardisim 1 thelpi hudhër të grirë hollë për plus lëngun e limonit, dhe e lëmë të ziejë për një minutë tjetër. Shtojmë peshkun e kulluar dhe e trazojmë përsëri për një minutë sa të marrin valë. Shtojmë makaronat dhe i trazojmë duke shtuar edhe majdanozin e grirë shumë hollë.

D.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hapet transporti publik e ai ndërqytetas?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Kulluri: Nëse kryedemokrati vazhdon kështu, lëvizje e re anti-Basha brenda së djathtës që do e rrëzojë