Të gatuajmë me zonjën Vjollca: Lulelakër në furrë dhe Ëmbëlsirë me tre përbërës

Lulelakër në furrë

Përbërësit:

1 kg lulelakër

2 kokrra vezë

1 gotë kos

1 gotë qumësht

100 ml vaj

1 lugë çaji pluhur pjekës

Kripë dhe piper i zi

1 lugë kafe piper i kuq

3 lugë gjelle miell

Majdanoz

4 qepë të njoma

150 gr djathë i butë që shkrin

Përgatitja:

Pastrojmë lulelakrën dhe e presim në lule të vogla. Në një tenxhere me ujë të valuar me kripë vendosim lulelakrën për të zierë, shtojmë në të 2-3 lugë gjelle qumësht për të larguar erën e pakëndshme të saj gjatë zierjes.

E ziejmë për 2-3 minuta dhe e kullojmë.

Ndërkohë në një tas rrahim 2 kokrra vezë, 1 gotë kos, 1 gotë qumësht, vaj, kripë, peper i zi, piper të kuq, miell dhe pluhurin pjekës.

I përziejmë të gjitha së bashku dhe e lëmë mënjënanë.

Lulelakrën e presim në copëza të vogla dhe e përziejmë në tasin  me salsën që përziem në herët dhe shtojmë majdanozin me qepën e grirë hollë. Lyejmë një tavë me vaj dhe shtojmë në të lulelakrën e salcën e përgatitur. E vendosim në temperaturë në temperaturën 200 gradë Celsius për 15 min. E nxjerrim tavën nga furra, e mbulojmë sipërfaqen e saj me djathë të grirë dhe e vendosim përsëri për 15 minuta të tjera.

Ëmbëlsirë me 3 përbërës

Përbërësit:

1 petë sfoljatë

450 ml krem pane

200 g qumësht i kondensuar

Përgatitja:

Fillimisht presim petën sfoljetë në shirita me gjerësi 1.5cm. Vendosim shiritat në një tepsi ku kemi futur letër pjekje dhe i vendosim në furrën e parangrohur në temperaturë 200 gradë Celsius për 12 minuta. Më pas i nxjerrim dhe i ftohim.

Në një tas rrahim penën derisa të fillojë të ngurtësohet dhe shtojmë qumështin e kondensuar dhe e trazojmë përsëri.

Në një tepsi me gjatësi 30 cm, gjerësi 10 cm dhe lartësi 8 cm, shtrojmë celefon në të gjithë sipërfaqen. Vendosim fillimisht si bazë 3 lugë gjelle krem vendosim sërish shirita me sfoljetë dhe përsëri I mbulojmë me krem. Vendosim tepsinë në frigorifer për 8 orë. Nxjerrim ëmbëlsirën e kthejmë dhe largojmë celefonin. Me kremin që ka mbetur mbulojmë nga të gjitha anët ëmbëlsirën. Thërmojmë me dorë petat e mbetura dhe pudrosim ëmbëlsirën me copëzat e mbetura nga të gjitha anët.

 

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se arritja e marrëveshjes për Reformën do garantojë zgjedhje të lira e të ndershme?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Shokohet sërish Amerika! Del VIDEO e një tjetër afrikano-amerikani të vrarë nga policia