Të gatuajmë me Zonjën Vjollca: Mish qingji tavë me pestil dhe Spinaq me oriz

Receta e parë: Mish qingji tavë me pestil

Përbërësit:

800 gr  mish qingji

3-4 qepë mesatare

1 copë pestil

Vaj ulliri

1 fk oriz

1 lç piper i kuq

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Presim mishin në racione dhe e vendsoim për të zier. Presim pestilin në copëza të vogla dhe e evendosim në ujë të vakët që të zbutet. Në një tenxhere skuqim qepën e grirë hollë. Shtojmë piperin, lëngun e mishit dhe lëmë qepën që të ziejë. Pak më vonë shtojmë dhe orizin, pestilin dhe e lëmë të ziejë deri sa orizi të ziejë plotësisht.

Vendosim copat e mishit në tavë. Shtojmë sipër qepën e përgatitur dhe vendosim tavën në furrën e parangrohur për 20 minuta.

Mish qingji tavë me pestil

Receta e dytë: Spinaq me oriz

Përbërësit:

1 kg spinaq

Vaj ulliri

1 kokërr qepë

1 tufë qepë të njoma

1 fk oriz

Kripë,  piper, arre moskat

Kopër ose nenexhik

Përgatitja:

Fillimisht pastrojmë spinaqin dhe e vendosim në ujë të valuar me kripë për 1-2 minuta. E kullojmë dhe më pas e presim.

Në tenxhere me vaj ulliri kaurdisim një qepë të thatë sat ë zbutet, shtojmë qepët e njoma të grira hollë, orizin dhe vazhdojmë ta kaurdisim pak. Shtojmë lëng mishi ose ujë dhe kur orizi të jetë gjysëm i zier. Shtojmë spinaqin, koprën ose nenexhikun. Shtojmë kripë, piper dhe arrë moskat.

Nëse dëshironi gjatë kaurdisjes së qepës mund të shtoni pak salcë nëse e preferoni.

Spinaq me oriz

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë, ministrja e Jashtme: Normalizimi i marrëdhënieve mes dy vendeve prioritet për sigurinë

Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë, ministrja e Jashtme: Normalizimi i marrëdhënieve mes dy vendeve prioritet për sigurinë