Të gatuajmë me zonjën Vjollca: Petulla të fshira dhe Makarona me salcë dhe ton

Receta e parë: Petulla të fshira

Përbërësit:

500 gr miell

1 litër ujë

Kripë

6 kokrra vezë

2 lugë gjelle vaj ose gjalp i tretur

 1 lugë gjelle gjalp për lyerjen e tiganit

Për mbushjen:

5 lugë gjelle vaj ulliri

6-7 thelpinj hudhër

 200 gramë djathë i bardhë

Përgatitja:

Vendosim ujin dhe miellin në një tas dhe i trazojmë mirë me telin e vezëve, derisa të krijohet një masë homogjene. Më pas shtojmë vezët dhe vazhdojmë përzierjen derisa masa të lidhet dhe të bëhet kremoze. Në fund shtojmë kripën dhe 2 lugë vaj.

Ngrohim tiganin në temperaturë mesatare dhe e lyejmë atë me pak gjalpë ose vaj duke e fshirë tiganin dhe më pas shtojmë një garuzhde me brumë duke e hapur në të gjithë sipërfaqen e tiganit, njësoj siç veprojmë me krepat. E lemë 2 minuta të piqet dhe e kthejmë duke e pjekur petullën e fshirë nga të dy anët. Kështu veprojmë derisa të mbarojë i gjithë brumi.

Lyejmë një tavë të vogël me pak gjalpë ose vaj ulliri dhe vendosim petullat e shtrira duke vendosur mbi çdo petull pak djathë të thërrmuar, hudhrat e grira imët dhe pak vaj ulliri. Kështu vazhdojmë deri në përfundimin e petullave, e spërkasim në fund sipërfaqen me djathë, hudhër dhe pak gjalpë dhe e vendosim tavën në furrë në temperaturën 220 gradë Celsius për 20 minuta.

 

Receta e dytë: Makarona me salcë dhe ton

Përbërësit:

320 gr makarona

2 lugë gjelle vaj

½ qepë 

300 gr pure patate

Kripë

200 gr peshk ton në kuti

150 ml pana

Majdanoz

Përgatitja:

Vendosim një tenxhere me ujë të bollshëm, të valuar, shtojmë kripën dhe makaronat dhe i lemë të ziejnë aq minuta sa shkruhet në paketim.

Ndërkohë vendosim tiganin me vaj për ta ngrohur. Shtojmë qepën me fije dhe e kavardisim atë derisa të zbutet.

Shtojmë purenë e domates + 30 ml ujë plus kripë dhe e lemë të ziejë për 5 minuta duke e trazuar herë pas here. Shtojmë peshkun ton të kulluar nga yndyra apo uji i kutisë dhe e përziejmë me salcën. Shtojmë panën dhe vazhdojmë përzierjen. Kullojmë makaronat dhe i shtojmë në tiganin e salcës, i trazojmë mirë duke I spërkatur me majdanoz para se t’i servirim.

 

 

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se arritja e marrëveshjes për Reformën do garantojë zgjedhje të lira e të ndershme?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Arrestimi i shefit të Fushë Arrëzit për përdhunim, Lleshaj: Gjest i ulët kriminal