Të gatuajmë me zonjën Vjollca/ Pulë me patate e kos dhe Ëmbëlsirë me biskota dhe krem

Pulë me patate dhe kos

Përbërësit:

2 qepë mesatare

5 thelpinj hudhra

500 gr fileto pule

Kripë dhe piper i zi

1 lugë kafe piper i kuq

1 spec i kuq

1 kg patate

1 lugë gjelle erza të thata

1 lugë kafe rozmarinë

3 kokrra vezë

1 lugë gjelle miell

700 ml kos

2 domate

Vaj ulliri

Përgatitja:

Në një tigan të thellë kavardisim qepën derisa të zbutet, shtojmë hudhrat, i kavardisim, me qepën dhe më pas shtojmë mishin e prerë në kubikë të vegjël. E kavardisim derisa të zbardhet mishi. Shtojmë kripë, piper të zi, piper të kuq, specin e prerë në shirita 3-4 cm. I përziejmë dhe më pas shtojmë patatet të prera në feta. I trazojmë, shtojmë erëzat, rozmarinë dhe i lëmë dhe pak të gatuhen. Më pas i shtojmë në një tavë. Presim domatet në feta të holla dhe i vendosim sipër patateve.

Në një tas rrahim 3 kokrra vezë, shtojmë miellin dhe I përziejmë përsëri vezë miell, kos duke rregulluar shijen me kripë dhe piper të zi.

Shtojmë kosin me vezë në tavë, duke mbuluar të gjithë sipërfaqen e tavës. Vendosim në tavë  letër alumini dhe e pjekim në furrë në temperaturë 190 gradë Celsius për 25-30 minuta.

 

Ëmbëlsirë me biskota dhe krem

Përbërësit:

3 lugë çaji kafe mesatare

600 gr qumësht

Lëkur e 1/2 limoni

200 gr biskota

3 kokrra vezë

4 lugë gjelle sheqer

4 lugë gjelle miell

90 gr lajthi

100 gr çokollatë

Përgatitja:

Fillimisht përgatisim një kafe me pak sheqer si zakonisht. Në një tenxhere vendosim qumështin dhe 2 feta lëkurë limoni. E vendosim në zjarr për të marrë valë.

Në një pjatancë apo tepsi vendosim biskotat duke e mbuluar të gjithë sipërfaqen e enës.

Me kafen e përgatitur lagim të gjitha biskotat duke I spërkatur në tavë aty ku I kemi vendosur.

Në një tenxhere tjetër rrahim 3 vezë, 4 lugë gjelle sheqer, (por lugët jo t’I mbushim plot), i trazojmë me tel dore dhe shtojmë miellin. I trazojmë bashkë derisa të formohet një masë kremoze. Largojmë lëkurën e limonit dhe shtojmë qumështin në enën ku kemi përzierë vezët me sheqer dhe miell. Vendosim tenxheren në zjarr të marrë valë për 4-5 minuta dhe më pas, sa t’I bjerë pak vala e shtojmë dhe e nivelojmë mbi biskota.

E spërkatim sipër me lajthi të pjekura dhe të grira, e lëmë të ftohet dhe më pas e mbulojmë me çokollatë të copëtuar hollë.

E ndajmë në racione dhe përsëri shtojmë çokollatë të copëtuar.

D.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se sot do të arrihet një marrëveshje mes palëve politike për reformën zgjedhore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Shahini reagon për herë të parë për dhunimin e të miturës: Nuk zgjidhet vetëm me Kodin Penal, duhet të ndryshojë kultura