Të gatuajmë me Zonjën Vjollca : Tartë me kunguj të njomë dhe Fërgesë me mish të grirë e perime

Receta e parë: Tartë me kunguj të njomë


Përbërësit:

1 petë sfoliatë

4-5 kunguj te njomë

1 lç lëkurë limoni

2 lgj vaj ulliri

250 gr gjizë pa kripë

3 kokrra vezë

2 thelpi hudhër

nenexhik i freskët një degë

2 lgj parmixhan i grirë

kripe+ piper i zi

Përgatitja:

Fillimisht parangrohim furrën në temperaturen 200 gradë Celsius.

Presim kungujt në feta rrumbullake dhe i vendosim në një tas ku shtojmë lëkurën e limonit, kripën dhe piperin e zi.

Në një tas tjetër përziejmë vezët me gjizën dhe me pak nenexhik të freskët.

Shtrojmë petën duke e shtypur me pirun në një tavë dhe e vendosim në furrë për 10 minuta. Më pas mbi petën e pjekur vendosim fillimisht gjizën trazuar me vezë dhe nenexhik. Mbi gjizë vendosim fetat e kungullit në formë tjegullash.

Në një tas të vogël vendosim pak vaj ulliri, hudhrat e shtypura dhe pak nenexhik të grirë, e trazojmë dhe lyejmë komplet kungujt nga sipër. E spërkasim në fund tartën me djathë parmixhano dhe e vendosim në furrë për 20 minuta derisa kungujt të marrin pak ngjyrë.

Tartë me kunguj të njomë

Receta e dytë: Fërgesë me mish të grirë dhe perime

Përbërësit:

4 qepë të njoma

4 thelpi hudhër

400 gr mish i grirë

400 gr kunguj+ patëllxhanë

200 gr domate

50 ml pure domate

kripë + piper i zi

vaj ulliri

125 gr mozzarella

borzilok

Përgatitja:

Ngrohim vajin në një tigan, shtojmë hudhrat dhe qepët të pastruara dhe të prera në unaza me gjithë bishtat dhe i kaurdisim për 2-3 minuta, më pas shtojmë mishin e grirë duke e përzier derisa të ndryshojë ngjyrë por dhe të përthithë komplet lëngun.Ndërkohë presim domatet, kungujt dhe patëllxhanët në kubikë me brinjë 1 cm dhe i vendosim në tiganin ku kaurdisëm mishin. Sapo perimet të fitojnë pak nxehtësi shtojmë salcën e domates, kripën dhe piperin e zi dhe e lemë fërgesën të ziejë për 10 minuta, më pas shtojmë disa gjethe borziloku të prera vrazhdë si dhe djathin mocarela. Vendosim kapakun dhe e lemë gatimin në zjarr të ulët dhe 5 minuta të tjera dhe më pas e servirim të ngrohtë.

Fërgesë me mish të grirë e perime 

a.k./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

Komente

  • Xbjxkddm: 14/05/2019 12:11

    Qekur fjala "zonje" shkruhet me te madhe? Apo e ka emrin ashtu?! Ah analfabete ju!

    Përgjigju