Konferenca e Kryetarëve/ Të hënën mblidhet këshilli i mandateve për Olta Xhaçkën

Të hënën do të mblidhet Këshilli Mandateve dhe Rregullores, ku do të diskutohet për mandatin e Olta Xhaçkës. Kështu bëri me dije nga Konferenca e Kryetarëve, kryeparlamentarja Lindita Nikolli.

Ishte kryetari i grupit parlamentar të PD-së ai që kërkoi llogari për këtë çështje, ndërsa akuzoi se maxhorancën po bllokonte vendimet e Gjykatës Kushtetuese.

Bardhi kryetares së Kuvendit: Të kujtoj se mos zbatimi i vendimeve te Gjykatës Kushtetuese, përbën vepër penale. Në shkelje të kushtetutës ju si kryeparlamentare dhe si maxhorancë po refuzoni të zbatoni vendimin e Gjykatës Kushtetuese. Keni nxjerr justifikime absurde nga janari i vitit 2023 e deri më sot. Kjo praktik e Gjykatës Kushtetuese, është praktik e njohur por ju bëni sikur nuk e kuptoni dhe e zvarrisni. Doni ta ktheni edhe një here te këshilli i mandateve ku vendimet e këtij këshilli kanë qenë subjekt i shqyrtimit ne Kushtetuese.

Nikolla: Të hënën do te mbledhim këshillin e mandateve për këtë çështje për të vijuar procedurën.

Bardhi: Procedura thotë se çështje do duhet të vij në Kuvend. Por ju kërkoni ta zvarrisni..

Gjykata Kushtetuese vendosi që çështjen e mandatit të Olta Xhaçkës, ta dërgojë sërish në Kuvendi e Shqipërisë. Kushtetuesja vendosi pranimin e kërkesës së 14 deputetëve të PD, për ta shfuqizuar vendimin e Parlamentit që miratoi raportin e mazhorancës për të mos e çuar mandatin e Xhaçkës në Gjykatën Kushtetuese. Ky vendim do të thotë që Kuvendi është i detyruar që ta çojë një kërkesë të deputetëve për verifikim të mandatit të një deputeti në Kushtetuese dhe do të jetë kjo e fundit që do të vendosë.


Lajmi kryesor:

PS voton ngritjen e Komisionit për 'Dezinformimin'! Opozita: Po bëhet për të zhvendosur vëmendje nga aferat e qeverisë! Çuçi: Jeni me paranoja


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Spahiu: Qeveria presion Arben Shehut të KLSH sepse denoncoi Ilir Beqjan

Spahiu: Qeveria presion Arben Shehut të KLSH sepse denoncoi Ilir Beqjan