Të rinjtë të papërgjegjshëm, pa maska në autobus! E 'harrojnë' dhe shoferët e fatorinot... Asnjë kontroll në stacione, qytetari: Marrin lekët, po s'bëjnë punën! (VIDEO)

TIRANË- Shifrat e COVID-it janë kokëfortë, por kjo nuk është reflektuar në ndërgjegjësimin e qytetarëve. Të rinjtë janë më të papërgjegjshmit, ku maska duket se është shndërruar si një aksesor, duke e mbajtur në dorë, gjysmë të vendosur pa mbuluar pjesën e gojës dhe hundës, çka e bën atë të pavlefshme. 

Report Tv me gazetarin Arsen Rusta është ndalur te stacioni i autobusëve te 9- katëshet, një nga stacionet me fluksin më të madh të pasagjerëve, ku panorama që ofrohet nuk është aspak optimiste, jo vetëm te qytetarët, por as te punonjësit, fatorinot dhe shoferët e autobusëve.

Ajo që e bën situatën më alarmante është mungesa e kontrolleve nga institucionet përgjegjëse. Pëgjegjësia për mosmbajtjen e maskës është individuale, pra e vetë qytetarit, por në kushtet kur ata janë të papërgjegjshëm dhe bëhen shkaktar për përhapjen e virusit, askush nuk i ndëshkon. Për më shumë se 30 minuta raportim "live" të Report Tv, në stacion nuk u vu re asnjë kontroll. Mungesën e tyre e vënë re edhe vetë qytetarët.

" E përdorim autobusin se s'kemi alternativë tjetër. Shohim njerëz pa maska, po boll u kemi fol. Thonë "po, po", po s'e vendosin. Duhet të kenë kontrolle nga institucionet, marrin lekët, por nuk bëjnë punën", thotë një nga qytetarët.

Megjithatë, ka qytetarë që i respektojnë rregullat. "Ja ku e kam, e mbaj në çdo moment. E përdor autobusin,  por e maskuar", tregon qytetarja.

Gjoba për një qytetar që nuk mban maskën në autobus është 1000 lekë. Ka qenë pikërisht kjo pikë, që solli edhe vonesën për hapjen e transportit publik, sepse fatorinot dhe shoferët ishin kundër që të mbanin përgjegjësi për pasagjerët që nuk mbanin maskë. Në këto kushte, pas protestave, u vendos që nëse në autobus do të gjendej një udhëtar pa maskë, nuk do të gjobiteshin punonjësit, por vetë qytetarët.

VIDEO/Vëzhgimi i Report TV në Tiranë

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • meri: 25/08/2020 13:54

  Pandergjegjshmeria fillon ne institucionet shteterore.Kur K.Bashkise fle gjume,te tjeret ç'far do te bejne ?...kush eshte i punesuar ne shtet,ka lindur me ( kemishe)sikur keture qe nuk bejne punen,qe i'u takon te bejne ,t'ju nderpritej rroga,si do te reagonin ?...po kush do ta bej....,keta jan te gjithe njilloi:

  Përgjigju
 • Qytetar: 25/08/2020 12:08

  ketu cdo gje eshte mbrapsht, nuk funksionon asgje. Ne cdo shtet policia rrugore, e bashkise, ushtrojne kontrolle per maskat sidomos neper autobuze, madje me gjoba ekstreme. Po ketu pse nuk bejne kontrolle, gjithe ajo administrate shteterore me ca merret ??

  Përgjigju
  • dori: 25/08/2020 18:37

   ore me verte. jeni kaq debile apo ju ven dikush me shkrujt k...lliqe. si ka mundesi qe ju kan infektuar trute me nje virus mediatik mizerabel qe mezi ka shkaktuar 200 te vdekur ne vend. cdo grup stine i keput 1000 vete cdo vit

 • Sondazhi i ditës:

  Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Kallëzimi ndaj Autoritetit të Dosjeve, prokuroria refuzon padinë e Ilir Metës: Nuk nisin hetimet, s'ka vepër penale

Kallëzimi ndaj Autoritetit të Dosjeve, prokuroria refuzon padinë e Ilir Metës: Nuk nisin hetimet, s'ka vepër penale