'Të trajtohemi veç nga Shqipëria'/ Bushati i përgjigjet Pendarovskit: Të dy vendet i kanë bërë detyrat e shtëpisë

Ditmir Bushati

Ish-ministri  i Jashtëm Ditmir Bushati i është përgjigjur presidentit të Maqedonisë  së Veriut Stevo Pendarovski i cili tha se vendi i tij duhet të trajtohet veç nga Shqipëria lidhur me çështjen e hapjes së negociatave. Bushati thotë se sipas KE, të dyja vendet i kanë bërë detyrat e shtëpisë ndaj mos hapja e negociatave do ishte një gabim strategjik.

"Të dy vendet i kanë bërë detyrat e shtëpisë sipas Komisionit Europian. Prandaj mos hapja e negociatave do ishte një gabim strategjik për Europën Pendarovski. Nevoja për të filluar procesin e pranimit të dy vendeve korrespondon me kërkesat e shoqërive të tyre, historinë dhe rajonin", shkruan Bushati.

 • Sondazhi i ditës:

  Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento

Komente

 • adamo311: 15/06/2019 01:45

  Shqiperia ende jo. Sala e kriminelet e tij se pari duhet te ekzekutohen, e me pastaj negociatat.

  Përgjigju
 • Kometa 001: 14/06/2019 23:03

  Pse s'ja kujton ketij mosmirenjohesi kontributin e Shqiperise per arritjen e Marreveshjes se Prespes, te cilen e tundin sikur me te tashme kana arritur majat. President me mentalitet fshatari ballkanik, qe mendon vetem per katundin e tij. keshtu si jane dhe cfare kerkojne, po sikur te biem ne doren e tyre?!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja