Tension i lartë në Barcelonë, protestuesit pushtojnë aeroportin, përplasen me policinë

Tension i lartë në Barcelonë, protestuesit pushtojnë aeroportin, përplasen me policinë

Nuk ulet tensioni në Katalonjë, pas vendimit të Gjykatës së lartë spanjolle për të dënuar ashpërsisht  liderët  që shpallën pavarësinë nga Madridi në vitin 2017.

Mijëra manifestues në Barcelonë kanë bllokuar aeroportin ndërkombëtar El Prat. Ata kanë djegur rrota makinash dhe dru, duke bllokua rrugët hyrëse drejt aeroportit, dhe duke “pushtuar” të gjithë perimetrin e terminalit.  

Forcat speciale të policisë kanë reaguar menjëherë dhe kanë arritur të ndalin përshkallëzimin e situatës. Më shumë se 50 persona kanë mbetur të plagosur, ndërkohë që protesta ka shkaktuar një kaos në aeroport, duke u anuluar të paktën 108 fluturime.

Vendimi i Gjykatës spanjolle rrezikon që zgjedhjet katalane të 10 nëntorit të zhvillohen në një klimë të tensionuar dhe paradoksale, pasi pjesa dërrmuese e liderëve katalanas janë të arrestuar ose kanë ikur jashtë shtetit për t’i shpëtuar urdhrave të arrestimit.

Dje Gjykata Supreme e Spanjës ka dënuar 12 ish-politikanë dhe aktivistë katalanas për rolet e tyre në lëvizjen e shkëputjes së vitit 2017. Ish nënkryetari rajonal, Oriol Junqueras, u dënua me 13 vjet për keqpërdorim të fondeve publike ndërsa prokuroria kishte kërkuar 25 vjet burg.

Të 12 të dënuarit  u gjykuan për veprimet e tyre në një përpjekje të vitit 2017 nga Katalonja për t’u shkëputur nga Spanja pas një referendumi të paligjshëm të pavarësisë. Nëntë prej tyre janë dënuar me burg me burgim deri në 12 vjet, ndërsa të tjerët vetëm për mosbindje dhe nuk do të përfundojnë në burg.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Analistët: Suksesi i marrëveshjes Kosovë-Serbi varet nga angazhimi aktiv i BE, SHBA

Analistët: Suksesi i marrëveshjes Kosovë-Serbi varet nga angazhimi aktiv i BE, SHBA