Qeveria i kaloi godinën, bashkia e Tiranës letër aleancës: Lironi Teatrin! Budina: Hu policëve, do ta mbrojmë me gjak

Qeveria i kaloi godinën, bashkia e Tiranës letër aleancës: Lironi Teatrin! Budina: Hu policëve, do ta mbrojmë me gjak

TIRANE-Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar deklaron se bashkia e Tiranës përmes 5 efektivëve u ka dërguar një letër ku u kërkon që të lirojnë godinën, që tashmë është pronë e bashkisë, pasi qeveria ia kaloi javën e kaluar.

Por sapo kanë parë efektivët e policisë anëtarët e Aleancës janë mbledhur me shpejtësi. Robert Budina, një nga anëtarët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit shprehet se nuk do të tërhiqen dhe madje do të bëjnë një protestë të madhe përpara bashkisë, që sipas tij, Erion Veliaj të kuptojë forcën e tyre.

"Këtu kanë qenë njerëzit tanë, që bëjnë dezhurnin e përhershëm, erdhën 5-6 policë të bashkisë, që sollën këtë akt konstatimi, që kërkon të lirohet prona e bashkisë që është në administrimin e bashkisë në vendimin e Këshillit të Ministrave. Në fund firma është e Elton Dervishit.

Është e qartë si është bërë VKM. Presidenti do të dorëzojë një padi kundër VKM-së. Mund të jetë një provokim që të vijë policia për të na arrestuar. Tjetra është se mendojnë se mund ta marrin realisht këtë pronë. Ai po provokon një vëllavrasje. Do të organizohemi dhe do të bëjmë një protestë të madhe para bashkisë që ai të kuptojë forcën e numrave" tha Budina.

Ndërsa regjisori Edmond Budina thotë janë të gatshëm edhe gjak të derdhin dhe godinën nuk e dorëzojnë. “Po i paralajmëroj të mos derdhin gjak. E shikoni se si vijnë në mënyrë të hajdutshme dhe sulmojnë në një moment të papërshtatshëm. Ju e patë në pak minuta ishim të shumtë këtu. Ju bëj thirrje të kini kujdes. Ruani mendjen. Sepse siç ju ikën juve, mund të na ikë edhe neve. Merrini me hu këta njerëz që vijnë në mënyrë të fshehtë dhe mafioze për të marrë pronën publike. Ndaj të gjithë shqiptarët të dalin në mbrojtje të Teatrit Kombëtar. Prandaj le të vijnë prapë”, shprehet Budina.

Në datë 8 maj, qeveria me vendim të Këshillit të Ministrave ia kaloi bashkisë Tiranë truallin e Teatrit Kombëtar, për të ndërtuar një teatër të ri me standarde moderne dhe bashkëkohore. Presidenti Meta, opozita dhe Aleanca për Teatrin reaguan duke e kundërshtuar ashpër, por kryeministri Edi Rama tha dje se nuk bën asnjë hap pas, po ashtu edhe kryebashkiaku Erion Veliaj.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Xheni: 15/05/2020 10:47

  Teatrin e ri beje tek bulevardi i ri,,te vjetrin rikonstruktoje,,,apo s'te pelqen atje se do te besh kulla prapa legen kryeminister...

  Përgjigju
 • Ermira: 15/05/2020 10:44

  O kafsha dukesh qe nuk ke vajtur asnjehere ne teater,,qenke fshatar komplet,,,per ty teatri do kishte vlere po te kishte formen e nje mullari bari apo te lopes,,c'na gjeti ,vijne fshataret me kepucet me balte e na japin neve mend ne qytet,,nje shprehje tironse thote katunar tru-parur qytetar nuk bohesh kurre.....//

  Përgjigju
 • Tosi: 13/05/2020 19:47

  Kapini per bythe keta dy spurdhake, pseudoaktore ws skane asnje vlere morale, artistike qytetare por kane hallin se do ngelen pa rroge dhe lefin si kone rrugesh. Teatri do behet ashtu si unaza dhe Budina dhe Neritan spurdhjaku shkofshin ne te s'emes

  Përgjigju
 • Kafsha: 13/05/2020 18:11

  E keqja me keta nuk eshte së keta pj**dhin për teatrin. Ai vetem teater nuk eshte dhe aq për me teper kombetar. E kanë me sentimentalizmat e tyre dhe nostalgjite e vjetra prandaj ngulin kembe si mushka. Dmth sa me shumë rritet njeriu aq me shume ikene për leshe!

  Përgjigju
 • redi: 13/05/2020 17:46

  E vetmja rruge per problemin e teatrit eshte referendumi me popullin e Turanes.Nuk ka te drejte asnje aleance apo individ te mbaje me zor ceshtjen e teatrut .Ai eshte prone publike dhe populli te vendos me shumce se cfar do te ndodh.Ajo ne teper eshte nje sebep politik i opozites.Tirana ka nevoje per mje teater te ri me kushte moderne si per popullin ashtu dhe per artistet

  Përgjigju
  • S.D: 13/05/2020 22:50

   E tashmja ka nevojë për të kaluarën që ti japë kuptim të ardhmes, kemi nevojë për identitet qe të mbetemi në kujtesë por kjo sdo të thotë se kemi të drejtë të pengojmë progresin sepse dëmtojmë të ardhmen e brezave të rinj, shpejtësia e mendimit pozitiviteti ides dhe refleksi natyral i mirësjelljes më detyron t'ju përshëndes na Santo Domingo pa corona e me brek plazhi, tung të gjithve.

  • Fieraku: 13/05/2020 19:07

   Rama dhe Veliaj me te keq nga vete Convid 19, jepuni shqelmin e fundit,e ardhmja do te triumfoj.....! Pershendetje nga New York

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit

Itali/ Shqiptarja ekzekutohet me plumb në kokë, në kërkim ish bashkëshorti! Videot e para nga vendi i krimit