Tensione në takimin e “Brdo-Brijunit”, përplasen Vjosa Osmani e Aleksandër Vuçiç

Samiti Brdo-Brion, është karakterizuar nga përplasje të fuqishme mes presidentes së Kosovës Vjosa Osmani dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç.

Siç zbulon Novosti, presidentja  e Kosovës Vjosa Osmani dhe anëtari boshnjak i Presidencës Sefik Dzaferovic, sulmuan rëndë Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Mediat serbe raportojnë se diskutimi filloi sepse pjesëmarrësit në samit morën iniciativën për të miratuar konkluzione sipas të cilave kufijtë në rajon janë të pandryshueshëm dhe të cilat Vučić i kundërshtoi paraprakisht.

“Serbia gjithmonë ka mbështetur parimin e respektit për të mos ndryshuar kufijtë e përcaktuar nga Kombet e Bashkuara. OKB është i vetmi organ në botë për të cilin mund të biem dakord dhe ne jemi të kënaqur me pjesën tjetër të tekstit dhe të tjerët kërkuan shumë më tepër, “tha Vuçiç.

" Ne nuk ramë dakord për çështjen e ndryshimit të kufijve. Serbia është në favor të parimit të pandryshueshmërisë së tyre, por disa prej tyre kujtuan në 2021 se kufijtë nuk duhet të ndryshohen. Serbia kërkon që ky parim të zbatohet gjithmonë në përputhje me statutet e Kombeve të Bashkuara. Pra, nuk duhet të ishin ndryshuar kufijtë as në vitin 2008, kur Kosova shpalli pavarësinë. Ju nuk mund të interpretoni kufijtë ashtu si dëshironi ose siç dëshiron një pjesë. Ne qëndrojmë për respektimin parimor të të gjitha parimeve të Kombeve të Bashkuara – vijoi Vuçiç.

Retorikat e vjetra për t’i hedhur fajin e Beogradit u përsëritën dhe kreu i shtetit serb u hakmor ashpër kundër Osmanit dhe DZaferoviç, të cilët e sulmuan së bashku.

“Džaferović tha diçka të tillë që Serbia dhe Kroacia janë fajtore për gjithçka. Ai pyeti pse Beogradi nuk e nënshkroi marrëveshjen e kufirit me Sarajevën dhe Serbia nuk e nënshkroi atë sepse ne ramë dakord për një gjë dhe pastaj ata kërkuan diçka krejt tjetër” - tha Vuçiç.

Ai shton se është gati për takimin e ardhshëm në Beograd, në maj-qershor  dhe nëse kjo do të ndodhë mbetet të shihet.

Takimi i presidentëve të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe mikpritësve të samitit i cili mbahet prej dhjetë vitesh dhe njihet si  procesi Brdo-Brijuni.

Në takim ishin të pranishëm presidenti slloven Borut Pahor dhe Zoran Milanovic, PRESIDENTI I Malit të Zi Milo Djukanovic, presidenti I Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, presidenti I Shqipërisë the Ilir Meta, dhe presidentët e Kosovës dhe Bosnje-Hercegovinës.
 


Lajmi kryesor:

Në Slloveni mbahet Samiti i Brdo-Brijunit! Marrin pjesë drejtuesit e shteteve të rajonit! Përplasen për kufijtë Vjosa Osmani dhe Aleksandër Vuçiç


S.M./M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është rimëkëmbur ekonomia juaj familjare pas vështirësive të hasura gjatë pandemisë?×

Lajmi i fundit

John

Pas 8 muajsh Thaçi dhe personalitet e tjerë të luftës së UÇK-së në Hagë do të takohen me familjarët