Tensionet në Veri të Kosovës, Përfaqësuesi i Lartë i BE: Të ndalen menjëherë incidentet e dhunshme! Veprimet e njëanshme që rrezikojnë stabilitetin, të papranueshme

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka reaguar në lidhje me situatën sërish të tensionuar të krijuar në Veri të Kosovës. Me një postim në Twitter, Borrell ka bërë thirrje që të ndalen menjëherë incidentet e dhunshme. Ai thekson se veprimet e njëanshme dhe të pakoordinuara që rrezikojnë stabilitetin, janë të papranueshme.

"Incidentet e dhunshme në veri të Kosovës duhet të ndalen menjëherë. Veprimet e njëanshme dhe të pakoordinuara që rrezikojnë stabilitetin janë të papranueshme. Të gjitha çështjet e hapura duhet të adresohen përmes Dialogut të lehtësuar nga BE. Ne jemi në kontakt me Beogradin dhe Prishtinën", shkruan Borrell.


Lajmi kryesor:

Rikthehen barrikadat në Veri të Kosovë, serbët kundërshtojnë aksionin kundër kontrabandës, 6 policë e 10 qytetarë të lënduar! Kurti: Mediat serbe po politizojnë! Brnabiç: NATO të ndërhyjë


J.SH./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush Kushtetuta vetëm duhet ndryshuar apo duhet një e re?



×

Lajmi i fundit

John

Tronditëse/ Familja afgane shet vajzën për 500 dollarë: Jemi të uritur, duhet ta bënim