Tensionet në veri të Kosovës, zv kryeministri i Kosovës: Asociacioni kal troje i Beogradit, kërkojnë një republikë Srpska të re! (DOKUMENTI)

Tensionet në veri të Kosovës, zv kryeministri i Kosovës: Asociacioni kal troje i Beogradit, kërkojnë një republikë Srpska të re! (DOKUMENTI)

Foto ilustruese

KOSOVË- Presioni dhe trysnia e bërë ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti lidhur me dialogun Kosovë-Serbi, është kthyer në kryefjalën ndërkombëtare. Retorika mbetet tek themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe në veri, por në fakt me çfarë e sheh Kosova këmbëngulja e Beogradit për ta arrirë këtë marrëveshje lidhet me diçka tjetër. Sipas zv kryeministrit të Kosovës, Besnik Bismili, qëllimi i Serbisë me asociacionin si kal Troje së këtyre të fundit, është jo për mirëfunksionimin e vendit por për të përgatitur një rrugë që do sillte një ndarje të thellë.

“Kosova ka paralajmëruar vazhdimisht komunitetin ndërkombëtar për arsyet e vërteta të Serbisë për insistuar në formimin e ASMM. ASMM nuk kishte për qëllim asnjëherë të integronte serbët vendas në Kosovë, por si kali i Trojës së Beogradit për ta bërë vendin jofunksional, duke përgatitur kështu rrugën për ndarje.

 “Non-paper” i kohëve të fundit i hartuar nga Akademia Serbe e Shkencave dhe Arteve (nga Vasilije Krestic, anëtare me të drejta të plota, https:// sanu.ac.rs/en/member/kres tic-vasilije/  ) jep kështu dëshminë më të fortë shumë larg qëllimit të vërtetë pas insistimit të Serbisë për ASMM në Kosovë.”- shkruan ai.

Bashkëngjitur me një shkrim të gjatë në rrjetin e tij social, Tëitter, ai ka publikuar edhe një dokument të hartuar nga Akademia Serbe e Shkencave dhe Arteve (nga Vasilije Krestic, anëtare me të drejta të plota, https:// sanu.ac.rs/en/member/kres tic-vasilije/  ) ku thotë se Serbia jep kështu dëshminë më të fortë shumë larg qëllimit të vërtetë pas insistimit për asociacionin.

 Bismili shkruan se qëllimi kryesor i Serbisë i thjeshtë, të krijojë një botë serbe. Kjo eventualisht do të përkthehej në krijimin e një tjetër republike Srpska me qëllim ndarjen territoriale.

“Dokumenti i bashkëngjitur më poshtë do të tregojë sa vijon, ndër të tjera.

a. Themelimi i ASMM nuk është një objektiv në vetvete, por përkundrazi përfaqëson një hap të rëndësishëm drejt qëllimit kryesor të një "bote serbe" ("Srpski svet") që përkon me territorin e ish-Jugosllavisë.

b. “Srpski svet” është një evolucion i “Nacertanje” ( https:// researchgate.net/publication/41 119069_Ilija_Garasanin_Nacertanije_and_Nationalism  ) dhe duhet parë si Nacertanje e shekullit të 21-të. 5/10

PDF | Ky punim analizon mendimin dhe politikat kombëtare të Ilija Garasanin. Garasanin ishte i pari që shkroi një program kombëtar serb,...

c. Dizajni fillestar i ASMM është i parëndësishëm, pasi kompetencat e tij do të evoluojnë dhe do të shfrytëzohen për shkak të mbështetjes financiare të Beogradit dhe mungesës relative të mbikëqyrjes nga Qeveria e Kosovës.

d. Këto kompetenca do të çojnë përfundimisht në një Rep. Srpska të re me qëllimin e ndarjes territoriale btw. trevat shqiptare dhe serbe. Kjo pastaj do ta detyrojë komunitetin ndërkombëtar të njohë ekzistencën e dy entiteteve kombëtare në Kosovë dhe autonominë absolute në zonat e ASMM.

e. Kjo autonomi do të sjellë që serbët të kenë zero nevojë për të ndërvepruar me Qeverinë e Kosovës, duke e bërë kështu ASMM një “vezë qyqeje” në territorin e Kosovës.

 f. Serbia beson se avantazhi kryesor krahasues që ka aktualisht dhe duhet të shfrytëzojë është epërsia ekonomike në rajon.

g. Në rrethanat aktuale, qëllimi përfundimtar i “Srpski svet” nuk mund të realizohet vetëm me mjete politike. Duhet të shfrytëzohen edhe mjete të tjera, duke përfshirë mekanizmat fetarë me potencial për ndikim politik në vendet fqinje ku vepron Kisha Ortodokse Serbe.9/10

Prandaj, themelimi i h.ASMM duhet të jetë imperativi kryesor për politikëbërësit serbë, duke ofruar një bërthamë për qëllimin shekullor të bashkimit të serbëve. kombi. Non-paper shpjegon në mënyrë të përsosur këmbënguljen e Beogradit për ASMM, por duhet ta bëjë komunitetin ndërkombëtar të rishqyrtojë të tijën.”- shkruan Bislimi.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 09/06/2023 03:45

    Z.Bislimi,Kosova i ka paralajmeruar nderkombetaret,por ka ardhur koha qe ne takimin e rradhes mes tre paleve,nderkombetareve-Kosoves-Serbise t'ua vini mbi tavoline kete plan te Akademise serbe dhe t'i ballafaqoni,jo t'a nxirrni si kuriozitet shkencor ne Twiter.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

U bë bashkëpunëtori i drejtësisë, Artan Tafani tregon kush e vrau Albi Bashaliun në Peqin! U qëllua nga autorë me kapele e maskë COVID-i

U bë bashkëpunëtori i drejtësisë, Artan Tafani tregon kush e vrau Albi Bashaliun në Peqin! U qëllua nga autorë me kapele e maskë COVID-i