Tensionet Turqi- Greqi/ Erdogan akuzon Gjermaninë dhe Francën: Janë instrumente të propagandës greke

Tensionet Turqi- Greqi/ Erdogan akuzon Gjermaninë dhe Francën: Janë instrumente të propagandës greke

Presidenti turk Erdogan dhe kancelari gjerman, Scholz

Sulme kundër Gjermanisë , por edhe Francës , ka nisur presidenti i Turqisë, Tayyip Erdogan , me rastin e deklaratave të fundit të ministres së Jashtme të Gjermanisë, Analena Berbock, e cila kishte vizituar radhazi Athinën dhe Ankaranë, thanë mediat greke

Erdogan, në deklaratat pas takimit që pati me presidentin rus, Vladimir Putin, në Soçi, u shfaq i shqetësuar nga mbështetja e Burbok për Greqinë, ndërsa shkoi aq larg sa i cilësoi Gjermaninë dhe Francën si "instrumente të propagandës greke dhe greke qipriote".

"Ministri ynë i jashtëm," tha Erdogan, duke iu referuar Mevlut Cavusoglu, "u dha përgjigjet e nevojshme këtyre deklaratave të njëanshme ."

Ai shtoi se "për fat të keq, Gjermania dhe Franca po bëhen instrumente të propagandës greke dhe greke qipriote . Është e papranueshme që ata të kritikojnë vendin tonë me vlerësime të pasakta duke mbyllur një sy ndaj hapave të Greqisë që injorojnë të drejtën ndërkombëtare”.

Sa i përket vendit të tij, Erdogan pohoi se "pozicioni i Turqisë për stabilitetin dhe sigurinë e Evropës është i qartë" dhe shtoi se "ne e kemi demonstruar edhe një herë këtë rol si pionierë në zgjidhjen e krizës globale të grurit".

Acarimin e Ankarasë me deklaratat e ministrit gjerman e shprehu fillimisht homologu i saj, Mevlut Çavusoglu, me të cilin patën një konferencë mjaft të tensionuar për shtyp .

Burbok theksoi se çështja e të drejtave sovrane greke në Egje nuk është vetëm një çështje dypalëshe-greko-turke, por në fund të fundit një çështje evropiane , duke qenë se kufijtë e Greqisë janë edhe kufij të jashtëm të BE-së.

"Qeveria ime nuk do të lejojë që të pa dyshim se ne qëndrojmë në solidaritet”, kishte sqaruar ai dhe shtoi: “Është e rëndësishme që të ketë respekt të ndërsjellë për sovranitetin dhe sot kur flasim për të drejtën ndërkombëtare duhet edhe kur çështjet janë shumë të komplikuara disa janë shumë të qarta: ishujt e Egjeut janë territor grek dhe askush nuk ka të drejtë ta kundërshtojë këtë .

Ministri turk nga ana e tij akuzoi Gjermaninë përnuk mban qëndrim neutral ndaj greko-turqve . "Ne duam që Gjermania të mbajë një qëndrim të ekuilibruar në lidhje me çështjet e Mesdheut Lindor dhe Egjeut," pohoi më tej Tsavousoglou, duke akuzuar Athinën dhe Nikozinë për "propagandë".

Ai iu referua edhe të shkuarës – me sa duket të kancelares Merkel – duke thënë se “Gjermania kishte marrë një rol të ndershëm ndërmjetësues . Ai kishte mbajtur një qëndrim të ekuilibruar. Fatkeqësisht, shohim se kohët e fundit ky bilanc ka humbur. Ata duhet të dëgjojnë të dyja palët, të marrin informacion nga të dyja palët, pa paragjykime. Vetëm për shkak se një vend është anëtar i BE-së, nuk duhet të supozohet se ai domosdoshmërisht po thotë të vërtetën. Nuk është e drejtë të konsiderosh diçka të gabuar, sepse kështu thotë Turqia”.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Inceneratori i Elbasanit/ Përfundon mbrojtja, Lefter Koka dorëzon raport mjekësor se ka probleme psikologjike! GJKKO vendos më 5 tetor

Inceneratori i Elbasanit/ Përfundon mbrojtja, Lefter Koka dorëzon raport mjekësor se ka probleme psikologjike! GJKKO vendos më 5 tetor