Tentuan të kalonin 12 sirianë drejt Kosovës, dy të arrestuar në Kukës

Foto Ilustruese

Policia e Kukësi ka goditur një tjetër rast i dhënies ndihmë për kalim të paligjshëm të kufijve, kundrejt fitimit.

Blutë e Kukësit bëjnë me dije se janë vënë pranga B. D., 29 vjeç dhe M. R., 22 vjeç, të dy banues në Tiranë.

29-vjeçari me iniciale B. D. u kap në hyrje të qytetit të Kukësit, ku në automjetin tip BMË po transportonte 5 shtetas sirianë.

Ndërsa, 22-vjeçari me iniciale M. R., u kap në aksin Kukës – Morinë, tek kthesa e Kolshit, ku në automjetin tip Furgon, po transportonte 7 shtetas sirianë.

B. D. dhe M. R. do t’i ndihmonin shtetasit sirianë që të kalonin kalonin kufirin në drejtim të Kosovës, kundrejt fitimit, në mënyrë të paligjshme, me destinacion final një nga vendet e BE-së.

 Blutë sqarojnë se materialet i kaluan për veprime të mëtejshme Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve".

G.D./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e ka menaxhuar në mënyrën e duhur sistemi shëndetësor emergjencën e krijuar nga koronavirusi?

Komento