Tërmet i fortë 7.0 ballë godet Filipinet! Sot lëkundet edhe Qipro

Foto ilustruese

Një tërmet i fortë me magnitudë 7.0 ballë ka goditur ditën e sotme Filipinet.

Sipas ekspertëve tërmeti ka qenë shumë i thellë dhe kësisoj nuk ka shkaktuar dëme të mëdha.

Lëkundjet e fuqishme janë të një magnitude prej 7.0 të shkallës rihter, e kanë pasur epiqendrën në ishujt Talaud.

Tërmeti ka pasur një thellësi prej 119 km dhe fatmirësisht deri më tani nuk raportohen dëme materiale apo viktima.

Filipinet shtrihen përgjatë “Unazës së Zjarrit” të Paqësorit ku ndodhin shumica e tërmeteve në botë. 

Ajo goditet gjithashtu nga rreth 20 tajfune dhe stuhi tropikale çdo vit, por pas këtij tërmeti ekspertët kanë thënë se nuk ka rrezik për Tsunami.

Por sot një tjetër tërmet me magnitutë 5.3 të shkallës Rihter goditi edhe Qipron. Sipas raportimeve të mediave vendase, si pasojë e lëkundjeve nuk raportohen dëme materiale.

Be.K./a.m./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shifrat e të infektuarve dhe të vdekurve nga Covid-19 mbeten të larta! Çfarë masash duhen të marrin ekspertët?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Video/Sot buzëqeshën për koalicionin pazgjedhor, por para pak kohe Basha betohej: S’bëj pazar dhe s’do bashkëqeveris kurrë me LSI-në