Tërmeti 5.4 ballë në Mal të Zi, Ormëni për Report TV: U pasua nga 35 pas goditje! Lëkundjet u ndjenë dhe në Shkodër e Tiranë

Tërmeti tronditës në Mal të Zi orët e para të mëngjesit të sotëm u diskutua në 'Sot Live në Shqipëri' me sizmiologun Rrapo Ormëni. Ai u shpreh në lidhje Skype për Nertil Agalliun, se ky tërmet u ndje në shumë vende përveç Malit të Zi, si Kroacia, Bosnja, Kosova, Shqipëria dhe Italia. 

'Është një tërmet që është ndjerë në të gjitha këto vende Mal i Zi, Kroaci, Bosnje, Kosovë, Shqipëri, Itali. Me një popullatë me 10 milionë banorë. 5.4 ishte magnituda me intensitet 7-8 Hyn tek tërmetet e cekët. Është tërmet mesatar. Tërmet të tilla janë në një perimetër që është karakteristikë në të gjithë rajonin Kroacinë Bosnjen, Malin e Zi, Kosovën, Shqipërinë. Tërmetet të tilla kanë rënë deri në 6.' thotë Ormëni.

Nga ana tjetër, sizmiologu shton se u pasua nga 35 pasgoditje, të cilat janë normale. Rajoni i Mesdheut thotë ai është rajoni ku ndodhin 15% të tërmeteve në botë. 

'Ka pasur mbi 35 pasgoditje me magnitudë 2 deri 4 . Janë normale për një tërmet të kësaj madhësie. Mund të vijojnë më javë dhe muaj. Futet tek tërmetet e cekët. Si i tillë, ndjeshmëria është më e madhe dhe aq më i madhe mund të jetë dëmtimi. Sa më i thellë tërmeti, efektet janë më të vogla. Në Podgoricë është ndjerë 5 deri në 6 ballë. Rreziku për tërmet qëndron. Ka disa zona sizmike si Kroacia, Bosnja,. Mali i Zi, Kosova, Shqipëria, Turqia, Greqia  ndodhin 15% e tërmeteve të botës. Është Mesdheu.

Karakteristikë që këto tërmete kanë shpeshtësi por edhe magnituda të ndryshme. Kanë arritur deri në 7 të shkallës Rihter. Kurse në Greqi mbi 7 gjithashtu në Itali dhe Turqi. Në këtë kuptim pavarësisht se jemi në Mesdhe, por kemi një ndryshim, tërmetet në vendin tonë e kanë pasur deri në 7 të shkallës Rihter.', shtoi Ormëni.

G.K/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Escobar 'rishpalli' non-grata Berishën/ Meçaj në 'Repolitix': I bën thirrje opozitës të organizohet sa më shpejt! Kthupi: Anëtarësia të drejtohet tek Basha

Escobar 'rishpalli' non-grata Berishën/ Meçaj në 'Repolitix': I bën thirrje opozitës të organizohet sa më shpejt! Kthupi: Anëtarësia të drejtohet tek Basha