Tërmeti në Indonezi/ Dy ditë nën rrënoja, shpëtohet 5-vjeçari

Tërmeti në Indonezi/ Dy ditë nën rrënoja, shpëtohet 5-vjeçari

Në Indonezi, një tërmet me magnitudë 5.6 vrau 271 persona, por një mrekulli ka ndodhur pasi ekipet e shpëtimit arritën të nxirrnin të gjallë nga rrënojat një djalë 5-vjeçar.

Pas shpëtimit të 5-vjeçarit, ngjalli shpresat se mund të gjenden edhe persona të tjerët të gjallë nën rrënojat e ndërtesave që u shembën kur ra tërmeti, raportojnë mediat e huaja.

Videoja e momentit të shpëtimit të 5-vjeçarit është bërë virale, ku shihen ekipet e shpëtimit duke e nxjerrë nga rrënojat, ku mbijetoi pa ushqim dhe pa ujë.

Agjencia e Indonezisë për Reagimin ndaj Fatkeqësive (BNPB) tha më 23 nëntor, se shpëtimtarët gjetën 5-vjeçaren Azka Maulana Malik, një e mbijetuar nga mbeturinat e tërmetit në fshatin Nagrak, Cugenang, qyteti Cianjur. Provinca Java Perëndimore e këtij vendi.

Tërmeti ka ndodhur teksa ai ishte duke parë televizor me nënën e tij. Në atë kohë në shtëpi ishin gjithsej 5 persona, por vetëm 2 persona kanë mbiejtuar, Azka dhe gjyshi i djalit. Djali dhe Azka po trajtohen në spital.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës