Tërmeti në Indonezi/ Rritet numri i viktimave, mijëra njerëz mbesin pa shtëpi

Tërmeti në Indonezi/ Rritet numri i viktimave, mijëra njerëz mbesin pa shtëpi

Banorët e qytetit Sianjur në Java perëndimore të Indonezisë po përjetojnë orë dramatike pas tërmetit që goditi vendin ditën e djeshme. Numri i të vdekurve u rrit në 268, tha qeveria lokale në një postim në Instagram.

Sipas autoriteteve lokale, 151 persona janë ende të zhdukur dhe 1000 janë plagosur, ndërsa 7060 persona janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre, raporton CNN.

Punonjësit e shpëtimit në Indonezi po punojnë pa ndërprerje për të arritur tek njerëzit ende të bllokuar nën rrënoja.

Një zëdhënës i policisë, tha se qindra oficerë policie po bashkoheshin me përpjekjet e shpëtimit më afër epiqendrës së tërmetit me magnitudë 5.6 ballë. Qyteti me 175,000 banorë ndodhet në një zonë malore të Java perëndimore, provinca më e dendur e populluar e Indonezisë.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

''Kosova është Serbi', UEFA gjobit Serbinë me 14 mijë euro për ndeshjen me Anglinë! Sot Beogradi letër UEFA-s gjobisni shqiptarët e Kroatët ose ikim

''Kosova është Serbi', UEFA gjobit Serbinë me 14 mijë euro për ndeshjen me Anglinë! Sot Beogradi letër UEFA-s gjobisni shqiptarët e Kroatët ose ikim