Dialogu me Serbinë/ Thaçi: Të mbyllet demarkacioni prej 400 kilometrash, Kosova, pjesë e OKB

Dialogu me Serbinë/ Thaçi: Të mbyllet demarkacioni prej 400 kilometrash, Kosova, pjesë e OKB

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi

Demarkacioni i Kosovës me Serbinë duket një proces i pashmangshëm, i cili do të sjellë edhe ndryshimet e kufijve mes dy vendeve. Një gjë të tillë e ka bërë të ditur edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili shkon edhe me tëj duke thënë se janë 400 km territore që do të jenë pjesë e modifikimit. Qytetari i parë i Kosovës thotë se kjo është e vetmja mënyrë që vendi i tij të jetë pjesë e OKB dhe institucioneve të tjera ndërkombëtare. Në një status në Twitter, Thaçi shkruan:

Përfundimi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë përfshirë dhe demarkacionin prej 400 kilometrash në kufirin mes dy vendeve duhet të sigurojë mbështjetje të përbashkët dhe të sigurojë anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara dhe në të tjera organizata. Opinionet e tjera për dialogun janë pa sens ose interpretime false.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar  

‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar