POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Thaçi flet për ndryshimin e kufijve: Fati i Kosovës do të vendoset me referendum

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi deklaroi mbrëmjen e sotme se fati i marrëveshjes me Serbinë do të vendoset me referendum. Ai u shpreh sonte në Opinion se do të jenë qytetarët e Kosovës ata që do të thonë fjalën e fundit nëse janë dakord apo jo me marrëveshjen me Beogradin.

Marrëveshja do të bartet jo vetëm nga një individ, por përmes parlamentit të Kosovës dhe në fund apo paraprakisht do të ketë referendum. Qytetarët e Kosovës do ta vendosin vetë marrëveshjen Kosovë-Serbi dhe pyetja do të jetë shumë e thjeshtë: Jeni që Kosova të anëtarësohet në NATO, BE, OKB dhe institucione ndërkombëtare duke respektuar marrëveshjen Kosovë-Serbi për njohje reciproke? Po, Jo?” 

Hashim Thaçi

Dy presidenët Thaci dhe Vucic do të takohen nesër në Bruksel në prani të Mogerinit për të diskutuar për marrëveshjen e normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç u angazhua pak kohë më parë për ndarje ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve në Kosovë, duke u bërë jehonë kërkesave të Serbisë për ndarjen tokësore të Kosovës në kuadër të procesit për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dy vendeve.

Kosova e ka hedhur poshtë idenë e ndarjes tokësore të saj, ndërsa është përfshirë ne debatet e nxitura nga ideja e presidentit të saj Hashim Thaçi për 'korrigjimin e kufirit" që sipas tij, nënkupton bashkimin e luginës së Preshevës, një rajon me shumicë shqiptare në jug të Serbisë, me Kosovën.

SHBA dhe BE nuk e kanë kundërshtuar idenë, por kanë kërkuar mos cenonte stabilitetin e Ballkanit, ndërsa Gjermania dhe Britania janë pozicionuar kundër. Përsa i përket Shqipërisë, Rama mbështeti qëndrimin e BE, ndërsa Presidenti Meta doli kundër rishikimit të kufijve.

d.ba./Shqiptarja.com
Komento