Thaçi: Nuk është mesazh lamtumirë! Ndjesë qytetarëve që kanë pritur më shumë prej meje

Kreu i Shtetit të Kosovës tha se mesazhi i sotëm nuk është një mesazh lamtumire, pasi u shpreh i bindur se ndaj tij nuk ka asnjë provë për krime lufte. Ai i kërkoi ndjesë të gjithë qytetarëve që i kanë besuar votën dhe kanë pritur më shumë prej tij.

"Nuk kishim asgjë përveç ëndrrës së madhe për liri dhe shtet. Bashkë ëndrrën e bëmë realitet, por kalimi nga shtigjet e luftës çlirimtare në korridoret e institucioneve nuk ishte e lehtë. Më shumë kisha droje nga këto kooridore sesa nga shtigjet e luftës. Në luftë flija pak, por gjumi më ripërtërinte. Pas luftës flija pak por ndihesha i sfilitur nga dilema si të bëja më mirë punën e ditës së re. Bëra sa munda, por jo aq sa doja. Ky nuk është as mesazh lamtumire dhe as një moment bilanci pune. Dua t'ju them se kam mbajtur shumë akuza dhe shumë ofendime gjatë tërë këtyre viteve. Një gjë është e sigurt, nuk ka pasur dhe nuk do ketë qoftë edhe një provë të vetme të Hashim Thaçit për shkelje të ndonjë ligji. Ligji i vetëm që kam shkelur është ai i Millosheviçit siç e kemi shkelur i gjithë populli i Kosovës për ta shporur njëherë e përgjithmonë nga vendi ynë. Unë nuk jam i rënë nga qielli. Fati ma përcaktoi vijën e jetës dhe të sjelljes time. Politika ishte mision i shenjtë për ti shërbyer vendit. Nuk gjendet as në Kosovë dhe askund dikush që ti kemi borxh. Por kujdo që ma ka dhënë edhe njëherë votën gjatë kësaj pjesë të karrierës time politik sot i them "më fal nëse nuk kam bërë gjithë ato që ke pritur prej meje, por të jesh i bindur që besimin tënd nuk e kam shpërdoruar". Unë përulem para besimit tuaj", tha Thaçi.


Lajmi kryesor:

Thaçi flet për herë të parë: Nëse akuza konfirmohet, do dorëhiqem! Publikimi para takimit në SHBA, hodhi në erë paqen Kosovë- Serbi!


m.x./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund të arrihet konsensus tri palësh për hapjen e listave?×

Lajmi i fundit

John

'Opozitat të merren vesh me njëra- tjetrën'/ Murrizi: Gati të ulem me Bashën! Takimi me Ramën për 'Zgjedhoren' i vështirë, edhe PS ka kërkesat e saj