Thaçi takon Erdoganin në Stamboll! Synimi fuqizimi i marrëdhënieve strategjike mes dy palëve (FOTO)

Presidentët Hashim Thaçi dhe Recep Tayip Erdogan

STAMBOLL - Në një kohë kur të gjithë mendonin se marrëdhëniet e Kosovës me Turqinë u tensionuan pas vendimit të kësaj të fundit për hapjen e ambasadës së saj në Jeruzalem, krejt papritur, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi,  vizitoi Stambollin, ku është pritur nga Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan.

Njoftimi fillimisht është publikuar nga presidenca turke, i pasuar menjëherë me një postim të Presidentit Thaçi e më vonë edhe nga ish-presidenti Behgjet Pacolli.

Thaçi në postimin e tij ka paralajmëruar fuqizim të partneritetit me Turqinë, të cilin e ka quajtur një partner strategjik.

“Mirënjohës presidentit Erdogan për mikpritjen e ngrohtë dhe bisedën frytdhënëse rreth të gjitha çështjeve të interesit reciprok, përfshirë bashkëpunimin dypalësh, çështjet rajonale si dhe globale”.

Ditë më parë, pas arritjes së marrëveshjes në Shtëpinë e Bardhë, ambasada turke në Prishtinë reagoi, duke thënë se Turqia e kundërshton hapjen e ambasadës së Kosovës në Jerusalem.

Për këtë çështje, Presidenti Thaçi ka deklaruar se është në bisedë të vazhdueshme me homologun e tij turk, Erdogan dhe se sipas tij, kjo njohje nuk do ta cenojë në asnjë rrethanë partneritetin dhe miqësinë mes Kosovës dhe Turqisë.

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Universitetet mësim online dhe mbyllen konviktet, ju duket i drejtë vendimi i Komitetit të ekspertëve?

Komento

Komente

 • Iris: 21/09/2020 03:21

  Ja dhe idioti i rradhes,shkoi te marre avdes te BABA DOVLETI,se nuk donte te mbeste mbrapa gomarit tjeter per te ngrene ne grazhden e Turqise,sikur nuk mjaftuan 500 vjet <<vllazeri e dashuri>>.

  Përgjigju
 • Arbëri: 20/09/2020 16:25

  Po ore si jo Rama e liri që ta takoj se ishte duke u qmendur mbyll në kafaz

  Përgjigju
 • turku: 20/09/2020 16:09

  cfardo problemi te kene,te nana Turqi kthehen kta shqipet tona..bravo Erdoğan

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

'Shpërblim për pensionistët për vit të ri', Beqaj: Nuk është koha të hapim orekse