Thirrjet raciste ndaj Koulibaly, Ancelotti: Nëse përsëritet do të braktisim ndeshjen

Sfida e luajtur mes Interit dhe Napolit duket se nuk ka shkuar mirë për Kalidou Koulibaly 27 vjeçarin senegalez i cili veç kartonit të kuq është shoqëruar nga fusha me thirrje raciste nga tifozët e Inter.

Trajneri i Napolit Carlo Ancelotti shprehet se loja e bukur e futbollit e humbi bukurinë e saj nga këndimet raciste ndaj mbrojtësit senegalez të Napolit Kalidou Koulibaly dhe dhunës së tifozëve para ndeshjes në të cilën një 35-vjeçar humbi jetën. Pas disfatës 1-0 ndaj Interit tranjeri i Napolit, vuri në dukje daljen nga fusha me të kuq të Koulibaly në minutën e 80-të, si pikë kthese në lojë, duke theksuar se mbrojtësi ishte i tronditur nga abuzimi i tifozëve zikaltër. Gjyqtarët udhëzohen të ndalojnë, pezullojnë ose të braktisin ndeshjen nëse ndodhin incidente raciste, gjë e cila nuk ndodhi në San Siro. Ancelotti shprehet se ajo që ndodhi mbrëmjen e djeshme është e papranueshme, jo vetëm për atë, por për futbollin italian në tërësi.

Gjithashtu tekniku italian u shpreh se

“Herën tjetër, skuadra do të ndalojë së luajturi, çfarëdo që të ndodhë. Kërkuam tre herë që loja të ndërpritej për shkak të thirrjeve raciste ndaj Kalidou”.

Menjeherë pas ndeshjes pati edhe një reagim në twiter nga senegalezi duke thënë se i vjen keq se e la vëlelzërit e tij dhe që ndihet krenar për ngjyrën e tij e lekurës, që është francez, senegalez, napoletan dhe burrë.

Postimi i Kalidou Koulibaly në Twitter

 

 


Lajmi kryesor:

Lautaro 'ndez' San Siro-n, Napoli e mbyll me 2 të kuq dhe harron kreun


  • Sondazhi i ditës:

    Edhe gazetarët në 'sitën' e SPAK, krimi ka futur duart edhe në media?×

Lajmi i fundit

John

Dua Lipa poston foto nga vizita në Tiranë: Nder të jem në Shqipëri