Thuajse 2 vite nga pushtimi rus, Kievi gati të rihapë aeroportin ndërkombëtar

Thuajse 2 vite nga pushtimi rus, Kievi gati të rihapë aeroportin ndërkombëtar

Foto nga aeroporti i Kievit

Kievi pritet që së shpejti të hapë aeroportin e tij kryesor ndërkombëtar, pasi Ukraina është bërë gjithnjë e më e fortë gjatë vitit të kaluar dhe tani mund të sigurojë sigurinë e nevojshme për vendndodhjen. Lajmin e dha një ditë më parë shefi i shtabit të Presidentit Zelensky.

Duke folur në Aeroportin Ndërkombëtar Boryspil Andriy Yermak tha në një mbledhje të diplomatëve ndërkombëtarë: "Ky kthim në elementet e paqes është i mundur sepse Ukraina është bërë më e fortë.

“Tani jemi në gjendje të ofrojmë siguri për këtë faqe. Falë forcave tona mbrojtëse dhe miqve tanë, vendeve tuaja. Jam i sigurt se kartat simbolike të imbarkimit që ju dhanë kur hyre sot do të kthehen së shpejti në të vërteta."- u shpreh ai.

Zëvendësi i Yermak, Andriy Sybiha, vuri në dukje se Boryspil ishte vendi i parë i madh në Ukrainë që u mbyll për shkak të pushtimit në shkallë të plotë të Rusisë dhe do të jetë i pari që do të rihapet sapo të krijohen të gjitha kushtet e domosdoshme.

Në takim morën pjesë përfaqësues të 86 shteteve të huaja dhe tre organizatave ndërkombëtare.

Ata u bënë thirrje të gjitha vendeve që të bëjnë përpjekje për të siguruar një paqe të drejtë në Ukrainë bazuar në parimet kryesore të Kartës së OKB-së dhe u diskutua gjithashtu për rëndësinë e krijimit të një gjykate speciale për krimin e agresionit.

Kujtojmë se diskutimet për hapjen e këtij aeroporti vijnë kur për pak muaj mbushen 2 vite nga pushtimi rus i Ukrainës që nisi në 26 shkurt 2022.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Amnistia do votohet në Kuvend, a duhen falur protestuesit e opozitës?×

Lajmi i fundit

PS tërhoqi amnistinë penale, Bardhi: Nuk arriti pazarin për të amnistuar zyrtarët e korruptuar! I turpshëm ligji me Italinë

PS tërhoqi amnistinë penale, Bardhi: Nuk arriti pazarin për të amnistuar zyrtarët e korruptuar! I turpshëm ligji me Italinë