Thyhen zyrat e BE-së në Bruksel, pas protestave kundër masave anti-COVID! Borrel publikon pamjet dhe dënon dhunën

Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell ka dënuar dhunën dhe shkatërrimin e zyrave të BE-së gjatë protestave të së dielës në kryeqytetin belg kundër kufizimeve të pandemisë COVID-19.

Rreth 50,000 njerëz dolën në rrugët e Brukselit për të protestuar kundër kufizimeve të pandemisë të dielën.

“Dënojmë fuqishëm shkatërrimin dhe dhunën e pakuptimtë në protestën e sotme në Bruksel, përfshirë edhe institucionin tonë”, ka shkruar Borrell në llogarinë e tij në Twitter.

Borrell falënderoi gjithashtu oficerët e policisë "për veprimin e tyre". "Dhuna e dëshmuar sot në Bruksel dhe sulmi në objektet tona janë një shkelje e turpshme e gjithçkaje që ne mbështesim si EEAS dhe BE.”, shkroi EEAS në Twitter në përgjigje.

Ky marshim i fundit vjen pas demonstratave në disa kryeqytete të tjera evropiane që mblodhën gjithashtu mijëra njerëz që protestonin kundër vaksinimit masiv dhe kufizimeve të tjera të virusit.  

Josep Borrell

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Komisioni i Disiplinës jep vendimin, nis hetimi për dhunën në futbollin e femrave gjatë ndeshjes së Vllaznisë dhe Tiranës

Komisioni i Disiplinës jep vendimin, nis hetimi për dhunën në futbollin e femrave gjatë ndeshjes së Vllaznisë dhe Tiranës