Tifozët sot me sytë nga goglat, UEFA hedh shortin e Kupave të Evropës! Gjithçka duhet të dini

Tifozët sot me sytë nga goglat, UEFA hedh shortin e Kupave të Evropës! Gjithçka duhet të dini

Foto ilustruese

Duke nisur nga mesdita e kësaj të premteje UEFA do përziejë goglat për tre turnetë e saj më të rëndësishëm, Champions League, Europa League dhe Conference League.

Në Nyon të Zvicrës do mbahet shorti për fazën çerekfinale, teksa në këtë fazë gjithçka është e lirë, thënë ndryshe të gjitha ekipet mund të përballen me secilin kundërshtar, përfshi edhe skuadrat nga i njëjti vend.

Champions League

Në 12:00 nis shorti për çerekfinalet e Champions League (ndeshjet e para 9-10 prill, ndeshjet e kthimit 16-17 prill). Ajo që bie në sy është se asnjë skuadër italiane s'do jetë e pranishme në short pas eliminimit të Interit, Lazios dhe Napolit në 1/8. Ekipet e përfshira në short janë Arsenali, Atletico Madrid, Barcelona, ​​Bayern Munich, Borussia Dortmund, Manchester City, PSG dhe Real Madrid. Veç turit çerekfinal, këtë mesditë do mësohen edhe çiftet e mundshme për gjysmëfinalet.

Finalja e Champions League do të zhvillohet më 1 qershor në stadiumin Wembley të Londrës.

Europa League

Në 13:00 do hidhet shorti për Europa League, aty ku janë tre skuadra italiane nga tetë pjesëmarrësit që do diskutojnë trofeun. Milani, i cili doli fitues në ndeshjen e dyfishtë kundër Slavias së Pragës, Roma, e cila mposhti Brighton në Olimpico 4-0 përpara se të humbiste ngushtë në Angli (1-0) dhe gjithashtu Atalanta, e cila edhe njëherë kaloi Sportingun e Lisbonës pasi ishte përballur në fazën e grupeve.

Skuadrat: Atalanta (Itali), Bayer Leverkusen (Gjermani), Benfica (Portugali), Liverpool (Angli), Marseille (Francë), Milan (Itali), Roma (Itali), West Ham (Angli)

Çerekfinalet: ndeshjet e para 11 prill dhe ndeshjet e dyta 18 prill 2024 Gjysmëfinalet: ndeshjet e para 2 maj dhe ndeshjet e dyta 9 maj 2024

Finalja: 22 maj 2024 në 'Dublin Arena', në Republikën e Irlandës

Conference League

Në 14:00 është radha e Conference League për të mësuar rivalët në çerekfinale dhe potencialisht ndeshjet e gjysmëfinaleve, kjo nisur nga rezultate në fushë. Rivaliteti edhe këtu është i ashpër, me ekipe si Aston Villa, Lille, Fioretnina apo edhe Fenerbahce.

Aston Villa (Angli), Bruges (Belgjikë), Fenerbahce (Turqi), Fiorentina (Itali), Lille (Francë), Olympiacos (Greqi), PAOK Selanik (Greqi), Viktoria Plzen (Republika Çeke)

Çerekfinalet: ndeshjet e para 11 prill dhe ndeshjet e dyta 18 prill 2024 Gjysmëfinalet: ndeshjet e para 2 maj dhe ndeshjet e dyta 9 maj 2024

Finalja: 29 maj 2024 në "Shën Sofia", Greqi.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Mbyllet aventura e Poçetinos te Chelsea si trajner, pritet zyrtarizimi i 'divorcit'

Mbyllet aventura e Poçetinos te Chelsea si trajner, pritet zyrtarizimi i 'divorcit'