TikTok rrezikon të mbyllet, Trump ndalon përdorimin në SHBA

Presidenti i Amerikës, Donald Trump, lajmëroi ditën e sotme se do të ndalonte përdorimin e rrjetit social TikTok në vendin e tij.

Sipas tij, ky rrjet dyshohet se mund të përdoret nga shërbimet sekrete kineze.

 “Për sa i përket TikTok, ne e ndalojmë atë në SHBA”, deklaroi Trump për gazetarët në bordin e avionit presidencial “Air Force One”.

Rrjeti social TikTok i përket grupit kinez ByteDance, i cili numëron një miliardë përdorues në botë dhe është shumë popullor tek të rinjtë.

TikTok është bërë objekt hetimi nga CFIUS, e cila është agjencia amerikane e ngarkuar për të siguruar se investimet e huaja nuk përbëjnë rrezik për sigurinë kombëtare.

B.K./E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

I mbijetuar i Holokaustit, kush është arkitekti i shquar hebre që u rikthye në Shqipëri dhe ndërtoi falas memorialin në Tiranë