Tjetërsimi i pronave te Rana e Hedhun, Policia nuk gjen të dënuarit! 9 persona në arrati, priten të shpallen në kërkim ndërkombëtar

LEZHË- Pas dënimit nga Gjykata e Apelit në Shkodër për tjetërsimin e pronave në zonën e Ranës së Hedhun në Shëngjin, policia e Lezhës është vënë në lëvizje për prangosjen e personave të dënuar. I vetmi person që ndodhet tashmë në qeli është vetëm ish-kryebashkiaku i Lezhës Fran Frrokaj i cili u vetëdorëzua në polici mbrëmjen e së premtes, ndërsa për personat ende nuk ka asnjë gjurmë.

Prej dy ditësh policia vijon kontrollet për prangosjen e tyre, por pa ia arritur qëllimit. Në këto kushte, ata pritet të shpallen në kërkim ndërkombëtar, pasi nuk përjashtohet mundësia që të jenë larguar jashtë territorit shqiptar.

Gjykata e Apelit në Shkodër dha këtë të premte, 28 tetor, vendimet në lidhje me akuzat për tjetërsimin e pronave në zonën e Ranës së Hedhun në Shëngjin për 18 persona. Ish-kryebashkiaku i Lezhës Fran Frrokaj dhe ish-kryetari i Qarku Gjok Ndoka u dënuan me nga 3 vite burg.

Gjykata gjeti fajtor dhe 16 zyrtarë e qytetarë të përfshirë në tjetërsimin e 234 mijë metrave tokë në bregdetin e Ranës së Hedhun në Shëngjin, por duke bërë disa ndryshime nga vendimi i dhënë nga Gjykata e Shkallës së Parë.

Për ish-nënkryetarin e Bashkisë Enver Hafizi dhe ish-juristin e bashkisë Ardenis Haxhia dënimi me burg u konvertua me shërbim prove, ndërsa ish-futbollisti Renata Malotaj i cili u shpall i pafajshëm nga Gjykata e Lezhës u dënua nga Apeli me 1 vit shërbim prove. 2 përfitues të pronave të tjetërsuara po ashtu u lanë në dënim me kusht.  Për personat e tjerë, Apeli la në fuqi vendimet e Gjykatës së Shkallës së parë Lezhë e cila i kishte dënuar nga 1 deri në 3 vite burg.

Personat në kërkim

 • 1.Gjok Ndoka ish-kryetar i kryetar i qarkut
 • 2.Eduart Lekaj ish-arkivist i komunës Shëngjin
 • 3.Artan Djala ish-drejtor i Hipotekës
 • 4.Ermando Jakaj ish-specialist i Hipotekës
 • 5. Lek Frroku përfitues toke
 • 6.Vasil Gjoni përfitues toke
 • 7.Zef Gjjni përfitues toke
 • 8.Luigj Paloka topograf
 • 9. Nikoll Tinaj përfitues toke

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 30/10/2022 22:12

  Mendoj qe duhet ndryshuar ligji per prezencen e te akuzuarve ne gjyq.Duhet bere i tille qe kur te lexohet vendimi te akuzuarit duhet patjeter te jene prezent ne sallen e gjyqit dhe aty sipas vendimit,policia t'ju hedhe prangat e t'i shoqeroje ne qeli,ose t'i lere te lire.Gjitheashtu gjykatesit duhet te tregohen me te ashper,sidomos kur behet fjale per ceshtje penale,ne lidhje me pjesemarjen.Nje here mungojne palet( te akuzuar/akuzues),njehere nuk vijne prokuroret,nje here nuk duken avokatet.Jane bere gjykatat tona si hane pa porta.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Budapesti flet spanjisht, Sevilla fiton Europa League! 120 minuta, 2 gola dhe 7 penallti në finalen kundër Romës

VIDEO/ Budapesti flet spanjisht, Sevilla fiton Europa League! 120 minuta, 2 gola dhe 7 penallti në finalen kundër Romës