Tokat në Lezhë pa ujë, kanalet vaditëse u shkatërruan! Drejtori i Bujqësisë: Vetëm 30% e tokave vaditen në verë

Vaditja e kulturave bujqësore mbetet problem në Lezhë. Sipas të dhënave zyrtare vetëm 30% e sipërfaqes së tokës bujqësore e përbërë prej 18 mijë hektarë mbulohet me kanale vaditëse dhe këtu nuk përfshihen të gjitha zonat bujqësore.

Në pjesën më të madhe të rasteve dëmtimi i rrjetit vaditës është bërë nga vetë banoret, ndërsa përgjatë 30 viteve dhe ndërhyrjet kanë qenë të pakta.

Drejtori i Bujqësisë në Bashkinë Lezhë Eraldo Smaçi thotë se paralelisht me kullimin po punohet edhe në sistemimin e kanaleve vaditëse, ku së fundmi është bërë i mundur mbulimi me ujë i 400 hektarëve tokë bujqësore.

Mungesa e vaditjes ka ulur ndjeshëm sipërfaqen e tokës së punuar, pasi gjatë verës të mbjellat thahen për ujë dhe nuk japin rendiment.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë