Topollaj: Nëse marr më shumë vota se Patozi, bëhen unë deputet, edhe sikur Bindja Demokratike të marr 1 mandat  

1616705640_Screenshot1.jpg

Kandidati i Bindjes Demokratike në Tiranë, Fabian Topollaj tha se partia e tij kërkon ndryshimin dhe se në zgjedhje ka hyrë me lista 100 % të hapura. Për të vërtetuar këtë Topollaj, gjatë emisionit "Repolitix" tha se ai është renditur i 5-i në listën e Tiranës dhe Astrit Patosi i pari dhe nëse ai merr qoftë edhe një votë më shumë do të hyjë në Kuvend edhe sikur Bindja Demokratike të fitojë vetëm një mandat. Topollaj tha se Bindja Demokratike e di që nuk mund të rrëzoj dot liderët e partive sot, por kërkon që t'u imponohet atyre për të sjellë ndryshimin.

" Për të treguar se ne duam ndryshimin e sistemit dhe listat e hapura po ju them se mandatit midis nesh do e marri ai që ka 1 votë më shumë se të tjerët. Nëse unë marr vota më shumë dhe Bindja Demokratike merr një mandat e marr unë dhe jo Astrit Patozi. Deri këtu nuk ka dyshime për qëllimin tonë të listave të hapura dhe të ndryshojë sistemin. Ne nuk do të përmbysim male dhe nuk presim të rrëzojmë liderët e tre partive njëkohësisht dhe të duam nuk mundemi, të flasim drejt, por ajo që në duam është t'u imponohemi", tha Topollaj.


Lajmi kryesor:

Mitingu i PD në fushatë, Frrok Çupi: Vulgare! Etjen Xhafaj: Arkitekt ishte Berisha, ka 30 vite që u nxjerr sytë njerëzve me dy gishtat


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Konfirmohet rasti i parë Delta në Shqipëri, a duhet të ketë masa të shtuara?×

Lajmi i fundit

John

Identifikohen 7 nga 10 viktimat e aksidentit tragjik në Kroaci, mes tyre humbën jetën nënë e bijë