Tragjedia e Gërdecit/ Familjarët kërkojnë hapjen e çështjes: Të hetohet Fatmir Mediu

Dy nga familjarët e viktimave kanë bënë një kërkesë në Gjykatën e Tiranës për riahpjen e procesit gjqyësor për cështjen e Gërdecit.

Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta raporton se Feruzan dhe Zamira Kurda të cilët humbën djalin në tragjedinë e Gërdecit, kërkojnë nga Gjykata të revokojë vendimin që pushoi çështjen dhe që Prokuroria të nisë hetimit mbi Fatmir Mediun pasi thonë se ai nuk u hetua kurrë dhe nuk askush nuk mbajti përgjegjësi për jetët e humbura në këtë tragjedi.

Kjo kërkesë e tyre është depozituar m 15 Mars 2019 ditën kur u përkujtua dhe 11 vjetori i tragjedisë dhe apeli i tyre ishte të dnohen përgjegjësit e krimit shtetëror.

Në pikën 4 dhe 5 e 6 të padisë ata shprehen se “më 14 shtator 2009, gjykata e lartë me vendimin numër 6 ka vendosur pushimin e cështjes në ngarkim të ish ministrit Mediu. Kjo pasi kërkohej edhe njëherë autorizim nga parlamenti për imunitetin e ish ministrit q asokohe ishte edhe deputet.

Nga ai moment thonë ata Prokuroria s'ka kryer më asnjë veprim. Padia është regjistrua në gjykatën penale aty ku pritet që me short të përzgjidhet gyqtari që do ta marrë në shqyrtim e më pas të dalë me një vendim.

Padia është regjistrua në gjykatën penale aty ku pritet që me short të përzgjidhet gyqtari që do ta marrë në shqyrtim e më pas të dal me një vendim.

Asokohe ish ministri Mediu u mor në hetim së bashku me 30 persona të tjerë por pas 11 vitesh askush nuk është në qeli për tragjedinë që shkaktoi 26 viktima, 100 të plagosur dhe një faturë që dëmshprblehet nga buxheti i shtetit në mbi 6 milion euro deri më tani.

( Kliko këtu ) kërkesa e plotë

 • Sondazhi i ditës:

  Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento

Komente

 • birce: 21/03/2019 17:48

  MASAKREN E GERDECIT E KA KRYER FAMILJA KRIMINALE BERISHA DHE ZVARANIKU FATMIR MEDIU.....

  Përgjigju
 • Lika: 20/03/2019 18:18

  KRIMINEL HAJDUT SPIUN TE VEPROJE DREJTESIA

  Përgjigju
 • Tir: 20/03/2019 12:49

  O sot o kurre duhej te behej kjo padi , Nena heroina, qe dhimbja i ka plakur parakohe, por zemra e shpirti i tyre rreh e lengon si diten e ngjarjes, para 11 vitesh. T'ju dale per hundesh maskarenjve luksi, paraja, tangerlleku, hajnia ne kurriz te te pafajshmeve qe i futen te percelluar ne dhe'.

  Përgjigju
 • Besford këlluf gjoleka: 20/03/2019 12:48

  GABELI fatmir mediu duhet të japi llogari për jetën e 26 njërzve të pa fajshëm. Ai u dorhoq në kohën e tij e u gjykua nga gjykatës me 7 klas shkoll e hajdutesh supermarketesh që ishin bër gjygjtar. Sot ka ardhur dita që GABELI fatkeq mediu të pagoi për krimet e tij sëbashku me xen sy peshkaqenin e me KRYEKRIMINELIN malok salheun. Ta haroi GABELI fatmir mediu gjykimin nga rovena e buri i saj gei me flokët me xhel.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Tensionet Kosovë-Serbi, Haradinaj thirrje Brukselit: Ndërhyni tek Beogradi, të mos provokojnë situatën