VIDEO/ Transportonte skrap drejt Turqisë, anija shqiptare përplaset me shkëmbinjtë, ankorohet në Sarandë

Anija e mallrave 'Bergfjord', është përplasur me shkëmbinjtë në zonën e Ksamilit, pasi pati probleme me sistemin e drejtimit.

Anija, me flamur shqiptar, transportonte skrap nga Shëngjini drejt Turqisë. Pas përplasjes anija është ankoruar në portin e marinës ‘Limion’ në Sarandë.

Anija e mallrave ka pësuar çarje dhe është anuar në anën e majtë, dhe raportohet se nuk ka të lënduar.

‘Pas një defekti në manovër dhe mos funksionim të sistemit të drejtimit së anijes “Bergfjord” me flamur shqiptar anija u përplas me një masiv shkëmbor.

Nga ky moment dhe pas komunikimit me kapitenerinë e portit Sarandë anija është  udhëzuar për të hyrë në portin e marinës “Limion “.

Gjatë komunikimeve ekuipazhi nuk ka paraqitur probleme. Është bërë menjëherë nga ana e ekuipazhit vlerësimi i situatës dhe është vënë në mbikqyrje pjesa e çarë. Anija është akostuar pa probleme.

Situata do të vlerësohet nga ana e KSHF Kontrolli Shtetëror i Flamurit për vijushmërinë apo jo të lundrimit të anijes.’- thuhet nw njoftim.

1708523814_Screenshot8.png

 

Zona e perplasjes

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Shqipëria dënon ashpër sulmin e Iranit ndaj Izraelit, Ministri Hasani: Kërcënim i rëndë për sigurinë në Lindjen e Mesme

Shqipëria dënon ashpër sulmin e Iranit ndaj Izraelit, Ministri Hasani: Kërcënim i rëndë për sigurinë në Lindjen e Mesme