Eleminimi i Iranit nga Kupa e Botës, protestuesit iranianë festojnë me fishekzjarre fitoren e SHBA kundër skuadrës së tyre kombëtare

Eleminimi i Iranit nga Kupa e Botës, protestuesit iranianë festojnë me fishekzjarre fitoren e SHBA kundër skuadrës së tyre kombëtare

Goli i SHBA kundër Iranit

Protestuesit në Iran lëshuan fishekzjarre dhe festuan pasi ekipi i tyre kombëtar humbi ndaj armikut të ashpër të Shteteve të Bashkuara në Kupën e Botës të martën, sipas videove të mediave sociale.

Republika Islamike ka vendosur forcat e sigurisë shtetërore kundër protestave që shpërthyen pasi gruaja kurde 22-vjeçare Mahsa Amini vdiq më 16 shtator, tre ditë pas arrestimit të saj për shkeljen e dyshuar të kodit të veshjes së Iranit për gratë.

Vendlindja e saj, Saqez, si dhe qytete të tjera në provincën perëndimore të Kurdistanit, kanë qenë një pikë ndezje për protestat kundër sundimit klerik.

“Qytetarët e Saqezit kanë filluar të festojnë dhe përdorin fishekzjarrë pas golit të parë të Amerikës kundër ekipit të futbollit të Iranit”, raportohet nga mediat e huaja.

Në videot e shpërndara nga iranianët, tregohen festime, brohoritje dhe kërcime pas fitores që SHBA siguroi kundër Iranit. Fitorja e SHBA-së e largoi Iranin nga Kupa e Botës dhe i siguroi armikut të përhershëm të Republikës Islamike një vend në fazën eliminatore të turneut në Katar.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Mbledhja e kryesisë së PD-së, Alibeaj: Nesër do dalim me emra të tjerë! Roland Bejko për Tiranën? Sfidë për të mbajtur partinë

Mbledhja e kryesisë së PD-së, Alibeaj: Nesër do dalim me emra të tjerë! Roland Bejko për Tiranën? Sfidë për të mbajtur partinë